Moottorinohjain boksi erot?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
P205GTI
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 07 Tammi 2013, 20:06

Moottorinohjain boksi erot?

Viesti Kirjoittaja P205GTI »

Kyseessä Vectra B ´97 automaatti ja x20xev moottorilla, abs, tc ja ei ilmastointia. Onko manuaali vaihteisessa muuten samoilla varustella olevassa vectrassa sama moottorinohjain boksi?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Moottorinohjain boksi erot?

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Kyllä automaattilaatikko juttelee ecun kanssa vähintään sen tiedon onko vaihde päällä vai vapaalla. Modernimmissa autoissa menee myös vääntötietoa, mutta ei taida noin muinaisessa autossa. Voi olla että siellä on vain yksi karva jolla automaatti ilmoittaa onko vaihde päällä, jolloin tuskin on mitään syytä että automaatissa ja manuaalissa olisi eri ecu noin arvauksena.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Yrjö
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 213
Liittynyt: 17 Heinä 2010, 13:03
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Moottorinohjain boksi erot?

Viesti Kirjoittaja Yrjö »

Kadetissa oli tuo yhden piuhan ero ja eri numero. Joissain autoissa vaihteen päällä olo nostaa tyhjäkäynti kierroksia? Tällä automaatilla en ajanut, oli etukulma ja pyörä "kipeä".
Nanuaali (5) laatikolla liikkuminen nosti kierroksia.
Tuolla nurkassa vieläkin automaatti laatikko pölyn alla. :(
Avatar
Lurttinen
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 7598
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: /dev/null
Jäsennumero: 1227

Re: Moottorinohjain boksi erot?

Viesti Kirjoittaja Lurttinen »

En ole vielä X20XEVin boksia katsonut varianteista, että onko siellä määritys olemassa vaihteistolle.
Sielä voi olla määritys vaihteistolle, että onko manuaali vai automaatti. En osaa sanoa varmaksi, kun en ole itse sitä päässyt toteamaan op-comilla.
Rookeri kirjoitti:Eikai moottorinohjaus tiedä laatikon elämästä mitään :D Muttei se ecun tyyppinumero silti välttämättä ole sama.
Tietää hyvinkin paljon, juuri näiden varianttien takia mitä pitää asettaa moottori ja varustelukohtaisesti asetukset moottorinohjausyksikköön, että homma toimii...
op-comilla näkee nämä.
Automaateissa moottorinohjaus tarjoilee esimerkiksi vääntötiedon vaihteistolle, jota ilman tulee itku ja vikavalo. :(
Teksti 1| Teksti 2 | Teksti 3 | Teksti 4
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re: Moottorinohjain boksi erot?

Viesti Kirjoittaja TJT »

Rookeri kirjoitti:Mä muistin että jos vaihtaa automaattilaatikon manuaaliaskiin ettei ecua tarvis vaihtaa mutta totta tosiaan, onhnan siel johdon kautta se tieto.
Se, että boksi juttelee automaagin kanssa ei välttämättä tarkoita sitä, että boksi olisi erilainen.
Softassa saattaa olla "valmius" automaattiaskille ja ainakin näissä vanhemmissa motroniceissa sen olemassaolo kerrotaan moottorinohjaukselle maadoittamalla tietty karva ECU:lta.
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Re: Moottorinohjain boksi erot?

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

jos automaatin tilalle laitto manuaalin niin piti ainakin omegassa lootan johtosarjasta pari piuhaa yhistää et sen ylipäänsä sai käyntiin. Kertoo juurikin eculle että vaihe vapaalla tms.

Ja muistelin myös sellasta että testerillä pysty eculle kertomaan mikä aski siellä on.
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
Vastaa Viestiin