omega b ja tyhjäkäynti huono
omega b ja tyhjäkäynti huono
eli omega meinaa pyöriä huonosti tyhjäkäynnillä (kierrokset heittelehtii) tänää vaihdoin tulpat ja vähän parantu mutta ei kokonaan.missä vois olla vika? kannattasko käyttää testerissä vai rueta suosiolla vaihtaa jotain osaa?
auto on omega b 2.5 automaatti
auto on omega b 2.5 automaatti
Opel Omega b 2.5 -94
Re: omega b ja tyhjäkäynti huono
Tyhjäkäyntimoottorin putsaus ja egr tukkiminen voisi auttaa asiaan... search nappula kertoo aiheesta lisää...Bombbu kirjoitti:eli omega meinaa pyöriä huonosti tyhjäkäynnillä (kierrokset heittelehtii) tänää vaihdoin tulpat ja vähän parantu mutta ei kokonaan.missä vois olla vika? kannattasko käyttää testerissä vai rueta suosiolla vaihtaa jotain osaa?
auto on omega b 2.5 automaatti
Opel Omega B2 2,5 V6
Ex:Opel Omega Stw MV6
Ex:Opel Omega Stw MV6
Re: omega b ja tyhjäkäynti huono
vaihdoin bensansuodattimen ja sitte huomasin että lambdan yks johto oli poikki nii nyt pyörii niinku pitääkin..ehkä ihan pientä heijaamista on vielä mut luulen että se johtuu siitä kun putki vuotaa.
Opel Omega b 2.5 -94
-
mekaanikko
- 'Agila'
- Viestit: 5
- Liittynyt: 11 Joulu 2013, 14:43
- Paikkakunta: Mikkeli
Re: omega b ja tyhjäkäynti huono
Kirjoitanpas tähän topikkiin.. Eli autona Omega MV6 -97 automaatti, ajettu 180tkm. Tyhjäkäynti seilailee 500-800rpm paikkeilla, pysyy käynnissä kuitenkin. Bensankulutuskin taitaa olla hiukan normaalia korkeammalla. Auto kulkee silti ihan normaalisti ja vedot tuntuisi olevan tallella. Vaihdettu uusi ilmamäärämittari hiljattain sekä tulpat + johdot. Kokeiltu toista tyhjäkäyntimoottoria mutta ei vaikutusta. Myös huohotusletkut on puhdistettu. Mistä kannattaisi vielä lähteä vikaa etsimään? Mitään moottorin häiriövaloja ei ole mittaristoon syttynyt.
-Sami
-
yawanainen
- 'Admiral'

- Viestit: 111
- Liittynyt: 25 Touko 2013, 20:00
Re: omega b ja tyhjäkäynti huono
sehän on vaan v-koneen ominaisuus ei vika 
Omega B1 MV6 1994
Zafira A 1.8 2004
Zafira A 1.8 2004
- kadett90
- OCF Member 2024

- Viestit: 13057
- Liittynyt: 09 Syys 2002, 03:00
- Paikkakunta: Hämeenlinna (Renko)
Re: omega b ja tyhjäkäynti huono
Höpöhöpö.

