Vectra B 1.6 -98, käy huonosti, sammuu ajossa, ei vikavaloa?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Pakki
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 02 Loka 2014, 22:18

Vectra B 1.6 -98, käy huonosti, sammuu ajossa, ei vikavaloa?

Viesti Kirjoittaja Pakki »

Hei arvon tietäjät, nyt tarvitsisin pikaista apuanne. Asiaan:

Tänään Vectrani yllättäen kesken maantieajon menetti tehot (ei kiihtynyt) sekä alkoi hiljentäessä savuttamaan erittäin sankasti moottoritilasta. Moottorin vikavalo ei syttynyt palamaan eikä antanut muutenkaan minkäänlaista varoitusta ennen tapahtumaa. Olen uusinut autoon 6kk sitten puolan, johtosarjan, lambdan sekä kat:n, koska silloin oli samanlainen ongelma (tosin ilman hirveää savupilveä) ja vikavalo paloi tällöin ja antoi vikakoodiksi puolan. :bonk:

Kaiken näiden remonttien jälkeen toimi siis moitteettomasti ~10000km. Parkattuani auton kurkistin konepellin alle. Lieskoja ei lyönyt, mutta savutti vieläkin öpaut kuskin puolelta iskarin kohdilta keskelle n. 30cm. Nesteet, öljyt kaikki ok ja muutenkin pidetty autosta hyvin huolta. Mikä voi aiheuttaa moisen "vian" ilman moottorin vikavalon syttymistä sekä hirveän savutuksen konetilasta? :banghead:
Annoin koneen jäähtyä ja kokeilin käyntiin, käyntiin lähtee kyllä mutta käy erittäin huonosti eikä jaksa kiihtyä joten jätin auton tapahtumapaikalle parkkiin.

Kiitokset jo ennakkoon tuli vinkkejä tai ei.
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: Vectra B 1.6 -98, käy huonosti, sammuu ajossa, ei vikava

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

Eiks siinä ollu nesteet kunnossa? ja eikai se nuin dramaattisesti kansipahvi pala niinku formuloissa moottoririkko..

Liekkö sähköjohdot kärynny jostaki jos savua nousee, sitä savua ku ois haistellu ni sähköpalo on semmosta kitkerää sulaneen muovin hajua.
Pakki
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 02 Loka 2014, 22:18

Re: Vectra B 1.6 -98, käy huonosti, sammuu ajossa, ei vikava

Viesti Kirjoittaja Pakki »

FullMetal kirjoitti:Eiks siinä ollu nesteet kunnossa? ja eikai se nuin dramaattisesti kansipahvi pala niinku formuloissa moottoririkko..

Liekkö sähköjohdot kärynny jostaki jos savua nousee, sitä savua ku ois haistellu ni sähköpalo on semmosta kitkerää sulaneen muovin hajua.
Nesteet oli kunnossa eikä vuotanut mistään mitään. :bonk: Haju oli kyllä ehkä hieman sähköpaloon viittaava. Ihmetyttää vain että auto lähtee edelleen käyntiin, vikavalo ei pala, ajaessa sammuu, tyhjäkäynti erittäin raskasta. Monta vinkkiä on jo tullut, kenelläkään kokemusta EGR-venttiili viasta(?) voiko johtaa tällaiseen? Itsellä ei niin paljon kokemusta autojen korjaamisesta ole. :lollis:
jjvirtan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3916
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00

Re: Vectra B 1.6 -98, käy huonosti, sammuu ajossa, ei vikava

Viesti Kirjoittaja jjvirtan »

Öljyvuoto pakosarjalle aiheuttaa sankan savun siispä arvaus sillekin :)
C1. Vectra 1.8 GTS
Astra G 1.6 8V
Myyn:2.0 dth moottori osina,myös apulaitteet.
Vastaa Viestiin