Enderi kirjoitti:Korjautitko merkkiliikkeessä vaiko jossain pajalla? Oliko kallista lystiä?
Monimerkkihuollossa kävin, hieman päälle 200 euroa maksoi vaikka pelkäsin pahempaa. Merkkiliikkeessä olisi ollut yli kolminkertainen hinta. Siellä olisivat laittaneet korjaussarjan, nyt korjasivat vain johdot.
Enderi kirjoitti:Näyttää tuo muovinen kynnyslista olevan iso kokonainen pala etuoven vierestä aina takaoveen mitä itse tutkiskelin tänään. Lähiviikoina kokeilen kuinka se irtoaa kun alkaa johtojen korjaussessio...
Näyttäisi siltä että tuota muovipalaa kannattaa irrottaa aloittaen takaoven luota koska edessä se menee toisen muovin alle. Jokin liima haju omassa autossa oli kun sen hain korjaamosta, toivottavasti eivät menneet liimaamaan panelia kiinni irroituksen jälkeen. Muuten voi olla myöhemmin vaikea irrottaa jos pitää jotakin tehdä.
Keskuslukitus on korjattu, eli uusi johtosarja vaihdettiin ja myös oikean puolen takaoven johtoja tarkistivat ja laittoivat "erikois vaseliinia", jotta ei johto hankautuisi poikki Noh tämä ongelma on onneksi ollut vain yleensä vasemman puolen takaovessa.
Opel siis tuli vastaan ja suostui maksamaan kokonaiskustannuksista 50%. Olen melko tyytyväinen. Itselleni jäi maksettavaksi 240eur. Kyllä onhan tuo isohko määrä euroja mutta parempi tuo kuin 480eur.
Minulla on ihan samanlainen vika kuskin puolen takaovessa (astra 2008 H). Johdot poikki, jopa niin pahasti, etten tiedä onnistuuko korjaus kotikonstein. Mistä liikkeestä/purkaamolta tuota johtosarjaa voi kysellä ja mikä sen "virallinen nimi on? Onko hinnasta tietoa/onko vaihto kuinkakin hankalaa?
Täällä taas vähän eri vikaa. Kaikki ovet lukkiutuu normaalisti, mutta joskus kun yrittää avata ovia niin vilkut vaan vilahtaa ja sisälle syttyy valot, mutta ovet ei aukea. Tämän jälkeen kaukosäätö ei toimi enää ollenkaan. Vian saa väliaikaisesti korjattua, kun ottaa akun hetkeks irti. Olisko REC tullu tiensä päähän?
Huomasin, että keskuslukitus lakkas toimimasta, vilkaisin kuskinpuolen takaoven johdot ja pari oli poikki. Peräluukku ja bensatankin luukku olivat lukossa, joten veikkasin, että johdot oli vetäneet oikoseen. Tumppasin johdot, vaihdon sulakkeen, niin luukut aukes taas. No vein sitten tänään pajalle ja sovittiin, että jatkavat takaoven johdot. Näin tapahtuikin. Outo juttu vaan, kun radio lakkas täysin kuulumasta. Kaikki kyllä toimii ja valot tulee radioon, mutta mitään ei kuulu. Aamulla vielä toimi viedessäni ja korjaamolta sanottiin, että radioon ei ollut koskettu.
Onko siis takaoven johdot kytketty väärin, mitä siis heidän tulisi tarkastaa?
2008 Astra Hatchback ja ongelma on seuraava:
Keskuslukitus napista päälle ja kaikki kuulostaisi menevän oikein lukkoon. Vasen takaovi jää kuitenkin lukkiutumatta ja jos sen avaa kahvasta niin kaikki muutkin lukot aukeavat. Kätevää!
Vasemman takaoven johtojen korjauksesta on jo aikaa ja hyvin on toiminut tähän asti. Merkkiliikkeessä sanoivat silloin etteivät korjaukset kestä kuin hetken. Nyt kun on mennyt jo joitakin vuosia, uskallan ehkä sanoa heidän olleen väärässä. Korjausjohtosarja olisi Opelin liikkeessä maksanut satoja euroja.
Netistä tilattu korvaava johtosarja korjasi tilanteen. Korjausosassa huomattavasti taipuisammat johtimet ja kiinnitys alkuperäisiin johtoihin puristusliittimillä. Puristisliittimet jäivät korun sisään tällä korjauskeinolla.
Skruvat.fi
Siellä ei tosin nyt näytä olevan samaa tuotetta edes nettisivulla. Tuotenumero heillä on 213100 ja hinta oli joku 85€ ja siitä sai uutiskirjeen tilaamalla 15% pois. Toimitus kesti lähes kuukauden, koska tuotetta ei ollut varastossa.