Moro, viime viikolla töistä kotiin ajaessani alkoi uskollinen kulkineeni (X16XEL Ecotec) käymään kolmella ja tehot hävisi. Kävin hakemassa uudet tulpat ja tulppien vaihdon yhteydessä huomasin, että 3. sylinterin tulppa oli kauttaaltaan öljyn peitossa, tulppa oli myös tosi löysällä... No putsasin tulpan kolon ja tulpanjohdon öljystä ja löin uudet GM:n tulpat paikoilleen ja pistin koko hoidon kasaan. Käynnistin ja auto pitää edellään normaalista poikkeavaa käyntiääntä (tuntuu kuin auto kävisi vähän katkonaisesti), tyhjäkäynnillä kierroksia nostattaessa ja liikkeelle lähtiessä tämän huomaa ihmeellisenä nykimisenä.
Autosta on nyt myös hävinneet ne kuuluisat tehot. Motarilla ei meinaa kulkea enää mihinkään, ei vaikka vaihtaisit pienempää pykälään. Astra vaikuttaa nyt joltain tosi nuhaselta 1.3 litraselta nuhapumpulta
Lueskelin tuossa vähän foorumia ja vastaavien öljyä tulpassa -vikakertomusten vastauksissa vika olisi venttiilikopan tiivisteessä? Monessa topicissa oli myös kuulemma hyvät vaihto-ohjeet mutta linkit eivät enää toimineet.
EDIT: Sen myös haistaa koti --> työpaikka välin ajettua, että jokin käryää vähän jossain.