2.5 DTI Omega ei käynnisty

Keskustelua Opelin dieselmoottoreista.
P. Lanttola
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3696
Liittynyt: 06 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Alavus
Viesti:

2.5 DTI Omega ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja P. Lanttola »

Tuo rotisko lopetti yhtäkkiä käynnistymisen. Muutaman kerran oon sen saanut käyntiin kolmeksi sekunniksi mutta joka kerta on sammunut.
Vikakoodeja antaa esipaineesta ja railipaineesta että on alhaiset. Mistähän se tuon esipaineen mittaa?

Ihan kun ei saisi ainetta, mutta siirtopumppu kuitenkin pumppaa tavaraa ja ilmeisesti tekee painettakin kun jos suodattimen luota puristaa letkun kasaan niin pumpun ääni muuttuu aika vaikeaksi.
Tankkiin on haettu lisää ainetta ja kokeiltu tankin päältä että kun letkusta imee niin tankista tulee ainetta.
Sähköpumppu siis pyörii sellaiset 20 sekuntia kun virrat kääntää päälle, kuuluisiko sen pyöriä noin kauan?

Ei luulisi että korkeapainepumppukaan on noin vaan hajonnut yks kaks, tätä ennen kun auto kyllä on lähtenyt ihan hyvin käyntiin.
Se vähän ihmetyttää kun paluuletkun linttaan puristamalla sähköpumpun ääni ei kuitenkaan muutu, vaikka periaatteessa pitäisi olla sama vaikutus kuin tuloletkun tukkimisella, vai pääseekö polttoaine johonkin muualle tuolta korkeapainepumpulta?
Öljyn sekaan tai lattialle se ei ainakaan mene :D

Huonosti tuosta sai kyllä vikakoodeja ulos, Autocom ei tunne kuin 2.2 DTI koneen, Opel Scanner ei saa yhteyttä moottorinohjaukseen vaikka muualle saikin ja OP Com oli ainut joka näytti vikakoodit mulla silläkään ei saanut anturitietoja näkyviin, kohdat kyllä löytyy ohjelmasta mutta ruudut pysyvät tyhjinä.
P. Lanttola
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3696
Liittynyt: 06 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Alavus
Viesti:

Re: 2.5 DTI Omega ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja P. Lanttola »

Vikahan ei ollut suuren suuri, mutta pakotti opiskelemaan tuon koneen polttoainejärjestelmää.
Autossahan on kaksi sähköistä polttoainepumppua, tankissa oleva siirtopumppu ja apukuskin penkin alla sijaitseva esipainepumppu.

Nyt tuo tankissa oleva siirtopumppu ei toiminut ja syyksi paljastui se että olin ottanut autosta takavalot irti ja samalla ruuvannut takavalon vierestä maajohdot irti joten pumppu ei saanut maata.

Aluksi tuo ei tullut mieleenkään kun auto kuitenkin käynnistyi takavalon irroittamisen jälkeen useammankin kerran kun sitä piti siirrellä. Ilmeisesti putkissa olevat polttoaineet riittivät aika pitkäänkin käyttämiseen ennenkö esipainepumppu alkoi hotia tyhjää.
Vastaa Viestiin