Olin eilen katsastamassa -01 Astraani, ja katsastusmies löy piuhat kiinni "mustaan laatikkoon". Kone näytti että vikamuistista löytyy lambda virhe ja katalysaattori virhe. Hän ei osannut kuitenkaan kertoa mitään mistä vika johtuu, tai mitä sille pitäisi tehdä. Itse en ole huomannut autossa missään vaiheessa mitään vikoja. Myöskään yksikään merkkivalo ei ole jäänyt palamaan.
Katsastumies sanoi, että viime viikolla auto ei olisi vielä saanut leimaan vaan oltaisiin vaadittu uusintakatsastus. Viime viikolla tulleen ajoneuvohallitntokeskuksen uuden ohjeen mukaan kesäkuuhun asti näitä viime aikoina uutisissakin esillä olleita vikoja ei pidetä hylkäävinä tekijöinä.
Itseäni kiinnostaisi kuitenkin tietää mistä viat johtuu, ja mitä niille pitäisi tehdä. Onko kalliskin remontti tiedossa?
Katsastuksessa ilmeni labda ja katalysaattorihälytykset
Noi on ihan suolesta kun ruvetaan katsastuksessa lukemaan vika muistia. Ne voi olla ihan loputon ketju jossa kaikki vaikuttaa kaikkeen. Yksi vika -> tekee toisen -> tekee kolmannen jne. vaikka oikeasti kaikki olisivat kunnossa. Katsastusmiehille on laitettu liian isot saappaat niiden pieniin jalkoihin. Miehet kytkee naruja autoihin vaikkei niistä sitten mitään ymmärräkkään, paitsi että autoa ei voi päästää läpi kun on tuulilasinpesuneste loppunut kerran 4 viikkoa sitten kesken ajon. Asiat jotka on tehty helpottamaan auton käyttöä ymmärretään suomessa niin että ne vaikeuttavat auton käyttöä. Kai kohta poliisitkin on katsastuksessa katsomassa että näkyykö piikkejä nopeudessa?


