Astra G (-00) x16szr startin vaihto

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
öljypyssy
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 26
Liittynyt: 11 Syys 2004, 03:00

Astra G (-00) x16szr startin vaihto

Viesti Kirjoittaja öljypyssy »

Astran startti menee lähiaioina vaihtoon. Ajoittain ei tapahdu mitään, kun virta-avaimesta kääntää. Startin taakse menevien kaapeleiden heiluttelu auttaa asiaan, mutta vaan hetkeksi. Moottorin yläpuolelta ei näe liitäntöjä kunnolla, mutta startin takana tuntuu olevan muovinen liitin johon menee johto (tai johtoja), herätevirta ? - vaikuttaisi, että kyseisessä liittimessä on ainakin jotain häikkää. Astraan en ole starttia aiemmin vaihtanut, mitähän liitäntöjä startin takana on ? Onkohan Opelissa mitään ihmeempää... vanha startti pois ja uusi tilalle ?
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: Astra G (-00) x16szr startin vaihto

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

öljypyssy kirjoitti:Astran startti menee lähiaioina vaihtoon. Ajoittain ei tapahdu mitään, kun virta-avaimesta kääntää. Startin taakse menevien kaapeleiden heiluttelu auttaa asiaan, mutta vaan hetkeksi. Moottorin yläpuolelta ei näe liitäntöjä kunnolla, mutta startin takana tuntuu olevan muovinen liitin johon menee johto (tai johtoja), herätevirta ? - vaikuttaisi, että kyseisessä liittimessä on ainakin jotain häikkää. Astraan en ole starttia aiemmin vaihtanut, mitähän liitäntöjä startin takana on ? Onkohan Opelissa mitään ihmeempää... vanha startti pois ja uusi tilalle ?
Oiskohan nyt kuitenni niin että siellä ois kosketushäiriötä tai jopa hapettumaa liittimissä startin perässä jotka kannattas ensin tutkia ennenku startin vaihtaa?
Harvemmin ne johtojen heiluttelut auttaa muuten ku edellä mainitsemiini vikoihin.

Siellä startilla ei ole muuta ku paksu päävirtakaapeli ja solenoidill emenevä herätevirta eli kaksi johtoa. Akusta miinuskaapeli ensiksi irti jos meinaat johtoja startilta irroitella.
Vastaa Viestiin