Ei tainnut olla tulla vanhat pois kaikki.vai katoitko paljon tuli?ilepohh kirjoitti:Mitenhän mulla meni vaan n. 1,3 litraa ja alko jo valuun tarkistusreiästä ulos, vaikka se reikäpuoli oli vielä tunkattu vähän ylemmäs? Olin varautunu että sinne ainaki se 1,6 litraa vähintään menis. Pitääkö ylitäyttää ton 3 desin verran? En ole vielä uskaltanut käyttää edes koelenkillä jos sitä öljyä nyt onki liian vähän...
Vanhoja öljyjä ei ollut ainakaan ton enempää kun ei valunut mitään tarkistusreiästä ulos kun sen ekaks ruuvasin.
f18 laatikon öljyn vaihdosta
Re: f18 laatikon öljyn vaihdosta


Kadett köntys ja "Tyttö" .
terokimmo=kaikkien kirjotusvirheidenäiti.Sori kirjoituksen laatu...
Re: f18 laatikon öljyn vaihdosta
Ei oikeen pystyny kattoon ku onnistuin kämmään niin että läikky osa lietteistä pitkin mantuja
Mut jos kerta vanhaa öljyä ei valunu aluks siitä tarkistusreiästä niin pakkohan sitäki oli sillon joku 1,3 litraa sielä olla. Vai mihin sitä öljyä sinne lootaan oikeen jäis jos öljypohjan irrottaa ja laitoin vielä renkaanki välissä takas ja laskin tunkilta alas auton vaakatasoon öljypohja paljaana jättäen yöks ATF:t valumaan pois... No niin tai näin, pistin tarkistusropun kii ja lirutin vielä 3 desiä lisää, onpahan se virallinen 1,6 litraa nyt ainaki siel.
-
keltanokka
- 'Diplomat'

- Viestit: 3973
- Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00
Re: f18 laatikon öljyn vaihdosta
Huoltonosturilla kun nostanu ja vaihtanu niin 2.1l tavaraa meni Astran F18 laatikkoon. Aina sen jälkeen vain tyhjentäny pari putelia laatikkoon ja siinä se. Edelleen takkuaa vectran F18 niillä Red Linen MT 90 litkuilla, saanu aikaiseks sitä vaihtoa siihen VS200:n. Varoituksen sana vaan siitä Red Linesta, kiertäkää moinen kaukaa. Ei ainakaan pelaa ooppelin F18 lootan kanssa. Taitaa hajoittaa synkrot ennenaikaisesti tuo mömmö.
Re: f18 laatikon öljyn vaihdosta
Kyllähän tuo VS200 ehkä vähän paransi vaihteiston toimintaa (entiset öljyt ATF:ää), mutta 1-2 vaihteet pienemmälle päin vaihtaessa on edelleen vähän hankalia. Kaitpa se vaan sitten pitää kiltisti hidastaa mateluvauhtiin ennenku menee nuo silmään.
Re: f18 laatikon öljyn vaihdosta
Ajattelinpa asiaa ja säädin kytkintä,nyt pelaa kuin anopin unelma.Iro kirjoitti: Aikaisemmin ollut ongelmana mm. ykkönen ei irroita(toisinaan),kytkin takaisin ylös ja sitten irtoaa,neloselta kolmoselle ollut hankaluuksia.
Säädetty viime kesänä ,oli silloin hyvä,paitsi ykkösen irroittamiseen ei mtn vaikutusta.Tosin kytkin ei ole kovinkaan hyvässä iskussa,saattaa johtua myös siitä.
Nyt tein homman vaiheittain,että tietäisi mikä vaikuttaa mihinkin ja kuinka paljon.
1.Öljyjen vaihto,selkeästi liukkaammin toimii,tietty nahkeus vaihdoista poistui,ihan kuin olisi lisää vääntöä?
Rouva lähti liikenteeseen ja palatessaan ihmetteli että "mitä sä oot tolle autolle tehnyt kun meinaa lähteä lapasesta kun on niin pirteä"
2.Sokan vaihto,vanha näytti ihan ehjältä,mutta silti jämäköitti tuntumaa,em. mainittuja ongelmia edelleen mutta,huomattavasti lievempinä.
3.Säätö,auttoi tuohon neloselta kolmoselle ongelmassa,ei auttanut ykkösen irroittamiseen(kytkin?),uutena ongelmana on kakkonen ,ylös ja alas vaihdettaessa saattaa rusahtaa,mutta hitaasti vaihtaen ok.Taitaa olla synkrot loppu?
Eli osa ongelmista johtui vain siitä ettei kytkin irroittanut
-
Härmälänkolli
- 'Agila'
- Viestit: 5
- Liittynyt: 02 Syys 2008, 00:29
- Paikkakunta: Manse
Re: f18 laatikon öljyn vaihdosta
Rantatien öljypisteessä öljyt Mobil SHC 75/90 ja vaihto 37€, en taivu alle enään 
Re: f18 laatikon öljyn vaihdosta
360 tkm tultu alkuperäisillä öljyllä ongelmitta. Kellään kokemusta Mobilube 1 SHC 75W-90 öljystä F18 laatikossa ? Mobilin öljynvalitsin suositteli sitä autooni. Alkoi vain mietityttää, kun tuotespeksissä mainittiin GL-5 : "Mobilube 1 SHC 75W-90 täyttää tai ylittää vaihteistoöljyjen API MT-1/GL-4/GL-5 -laatuluokitukset." Mobilin VS200 öljyä ei taida enää saada, ainakaan Motonet:ssä ollut.
Fiat127,Fiat127,Corsa A, Vectra A, Mazda 323 Forte, Vectra-99/Corsa B,Accord-09,Jazz-03, Bmw330d-10
-
keltanokka
- 'Diplomat'

- Viestit: 3973
- Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00
Re: f18 laatikon öljyn vaihdosta
Kysy VS200 öljyä suoraanVAG korjamosta, saat ehkä öljyt suoraan pumpusta. Tämä öljy on mielestäni toiminu parhaiten F18 laatikoissa. Itse ajattelin kokeilla seuraavaa Castrolin öljyä Motonetistä:
Castrol Syntrans Multivehicle 75W-90 1L GL-3/4 vaihteistoöljy
59-0095
Castrol Syntrans Multivehicle 75W-90 1L GL-3/4 vaihteistoöljy
59-0095
Re: f18 laatikon öljyn vaihdosta
Pitää vielä kysellä tuota VS200:sta, kun se on koeteltu F18:ssa. Huonompaan suuntaa vaihteistossa en haluaisi mennä uusilla superöljyillä , kun tähän mennessä kaikki toiminnut hyvin. Ok, laitetaan harkitaan kanssa tuo Castrol:n öljy, jos VS200 ei saatavilla.
Fiat127,Fiat127,Corsa A, Vectra A, Mazda 323 Forte, Vectra-99/Corsa B,Accord-09,Jazz-03, Bmw330d-10

