X18XE kampiakselin asentotunnistin ?ÄKKIÄ TIETO

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
jeepmaan
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 64
Liittynyt: 23 Syys 2012, 18:18
Paikkakunta: nastola

X18XE kampiakselin asentotunnistin ?ÄKKIÄ TIETO

Viesti Kirjoittaja jeepmaan »

Missäpäin konetta tuo osa sijaitsee.Purin erreyksessä nokka-akselin tunnistimen esiin :oops: Nyt tarvis löytää kampparin tunnistin.Auto siis -97 mallia vctra 1,8 vikakoodi op-comilla p0335.mutta tunnistinta ei löydy.
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: X18XE kampiakselin asentotunnistin ?ÄKKIÄ TIETO

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

se on siitä nokka-akselin asentotunnistimesta alaspäin sinne kampiakselin lähelle moottorin etupuolella. Näkyy ehkä just ja just peilillä tms sieltä pakosarjan ja vesiletkun välistä.'

Se on niin veemäisessä paikassa että saattaapi mennäkki tovi ku sitä ettii. Mutta tosiaan siitähän se venttiilikopan päältä menee se johto sinne termostaattikotelon vierestä tehostimen pumpun ja lohkon väliin ja johdon päästä löytyy kampiakselin asentotunnistin.

Toisekseen tommonen kampiakselin asentotunnistimen vikakoodihan saattaa olla testeristä riippuen muistissa aina siellä ecussa ku moottori ei ole käynnissä.
Kokeiles lukea vikakoodit auto käynnissä.
Avatar
pooki
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 175
Liittynyt: 25 Loka 2013, 18:37
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: X18XE kampiakselin asentotunnistin ?ÄKKIÄ TIETO

Viesti Kirjoittaja pooki »

Kyseinen osa on lokissa öljytikun vieressä, eli öljytikun jalka pitää irroittaa, että anturin voi vaihtaa.
jeepmaan
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 64
Liittynyt: 23 Syys 2012, 18:18
Paikkakunta: nastola

Re: X18XE kampiakselin asentotunnistin ?ÄKKIÄ TIETO

Viesti Kirjoittaja jeepmaan »

No niin löytyi!Olipa tosiaan v-mäisen piilossa .Tattista paljon vastanneille .Irrottelin ohjaustehostimen pumpun ja urahihnan kiristäjäpyörä hässäkän pois siitä tieltä ja sit sen öljytikun putken.tosin siitä meni se o-rengas tiiviste juuresta,mutta niitähän saa uusia.Luin tosiaan vikakoodit auto käynnissä kun vikavalo paloi.Huomenna hakemaan uutta kampparin tunnistinta.Näkyi olevan delphi-merkkinen tää vanha.Jos vaikka samanlaisen sais tilalle niin vois ajella leiman loppuun kun on melkeen vuos vielä ajoaikaa.
Avatar
CableGuy
OCF Member 2020
Viestit: 3351
Liittynyt: 26 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Siilinjärvi

Re: X18XE kampiakselin asentotunnistin ?ÄKKIÄ TIETO

Viesti Kirjoittaja CableGuy »

jeepmaan kirjoitti:Missäpäin konetta tuo osa sijaitsee.Purin erreyksessä nokka-akselin tunnistimen esiin :oops: Nyt tarvis löytää kampparin tunnistin.Auto siis -97 mallia vctra 1,8 vikakoodi op-comilla p0335.mutta tunnistinta ei löydy.
Siinä suurinpiirtein suoraan termostaatin alla, seuraa piuhaa niin se löytyy. Piuha kulkee siitä jakopäänkopan ja termarin välistä alaspäin. Ei oo ylhäältäpäin ihan näkyvissä anturi mut vaihdettavissa kylläkin.
Zafira C A14NET -18
Exät: Vectra B X18XE -98, Vectra B 1.6 1998, Kadett C 1.2, Corsa A 1.2ST -89, Zafira B Cosmo -06 Z18XER
Avatar
Timonen
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 19480
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Riihimäki

Re: X18XE kampiakselin asentotunnistin ?ÄKKIÄ TIETO

Viesti Kirjoittaja Timonen »

ÄLÄ osta halpaa tarvikemerkistä anturia!
Vectra B X25XE Sport -98, Vectra A C25XE CDX -94 ja Ascona C C20NE Irmscher Sprint -87 (projekti)

Vuokraan V6-jakohihnanvaihtotyökalusarjaa
jeepmaan
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 64
Liittynyt: 23 Syys 2012, 18:18
Paikkakunta: nastola

Remppa Onnistui!

Viesti Kirjoittaja jeepmaan »

Aamulla olin heti 09.00 lahden motonetin ovenkahvassa kiinni.Siis ostin siemens merkkisen kampparin tunnistimen.Se oli pari kymppiä kalliimpi,joten ajattelin sen olevan kestävämmän.Laittelin sen kiinni Plus muut irroittamani osat.Tässä vaiheessa täytyy ihmetellä vieläkin miten sen tunnistimen voi sinne vaihtaa ilman tehostajan pumpun ja kiristäjäpyörän irroittamista. :o Noh joka tapauksessa auto pelasi samalla lailla kun sen ostin vuosi sitten eli moitteettomasti.Remppaan meni aikaa kaikkiaan n,5h ei paha kun ottaa huomioon,että irrottelin paljon turhaa osaa.Kiitos vielä kaikille!
Vastaa Viestiin