Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Nyt tarvisi apua. Eli olen ilmeisesti ajanut pitempään ainakin vähän liian vähillä j-nesteillä. Auto keitti 120kmh vauhdissa mutta kerkesin pysäyttää ja sammuttaa kyllä ennen kun lämmöt tapissa. Nestettä puskee jatkuvasti paisuntasäiliön korkista ja nesteen oikea määrä on vaikea seurata koska syylärissä ei ole korkkia ollenkaan!!? Ei taida olla orkkis.
Autolla nyt ajettu jatkuvasti ja lisätty nestettä paisuntasäilön kautta. Lämmöt hieman seilaavat ajon aikana 85-95 välillä. Tänään tyhjäkäynnillä lisäsin taas jolloin lämmöt olivat aivan minimissä vaikka auto kävi 10min. Myös syyläri aivan viileä.
Pakoputkesta ei tule höyryä tai vettä, paisarin neste ei kupli paitsi kun puristelee letkuja. Nesteet myös puhtaat. Oma arvio on että järjestelmässä on vieläkin ilmaa mutta tekeekö tämä paineen joka roiskii nesteet ulos paisuntasäiliöstä?? Silloin tällöin myös tyhjäkäynti seilaa liikennevaloissa 1000-1500 välillä.
Onko nyt kansipahvi sökö vai kenties VAIN termostaatti.
räe kirjoitti:. Nestettä puskee jatkuvasti paisuntasäiliön korkista ja nesteen oikea määrä on vaikea seurata koska syylärissä ei ole korkkia ollenkaan!!? Ei taida olla orkkis.
:
Jäähdyttäjässä ei kuulukkaan olla korkkia.
Nestepinnan seuraamiseen on paisuntasäiliössä merkit .
Lisää kylmällä koneella paisuntasäiliöön nestettä sen verran, että nestepinta on sen "KALT" -merkin kohdalla, ei yhtään enempää.
Kiristä paisuntasäiliön korkki tiukasti kiinni, ja ajele normaalisti tilannetta seuraillen. Joskus on käynyt myös niin, että paisuntasäiliön korkki on viallinen, eikä pidä painetta, vaan roiskii auton lämmetessä nesteet ulos.
Lämpöjen seilaus ajossa on ihan normaalia, kun termostaatti avautuu ja sulkeutuu.
minäkin veikkaisin vesipumppua. ei taida tohon olla tuo termarin vaihtokaan kovin paha homma siinä sivussa, v6 koneisiin ei viitti termaria ihan huvikseen vaihdella
juggaus kirjoitti:minäkin veikkaisin vesipumppua. ei taida tohon olla tuo termarin vaihtokaan kovin paha homma siinä sivussa, v6 koneisiin ei viitti termaria ihan huvikseen vaihdella
kuiteski ehkä ekaks se termari... ei sen pitäs ilmaantuessaan mitään roiskia, toi paisarinkorkkikin on monesti rikki, mutta ei oo noin pahasti oireillu ainakaan mulla.
Ja sit jos alat epäilemään pahvia,ota kaikki tulpat pois ja kato onko jonkuu männän laki aivan puhdas. Jos polttaa nestettä niin se poistaa "kaiken" karstan männistä ja venttiileistä...
-moottorin murinaa ja voimansiirron vollotusta-
-parempi ettei tee mitään kun tekee pelkkää paskaa-
w210 2.9TD, 307 1.6 -02, 900 ninja -95