Jäähyttäjän tuuletin ei sammu astrassa

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Murmeli79
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 47
Liittynyt: 23 Loka 2015, 21:46

Jäähyttäjän tuuletin ei sammu astrassa

Viesti Kirjoittaja Murmeli79 »

Nyt se kumman vian iski.kun on tyhjäkäynnillä niin lähtee flekti epyörii 100c asteessa mutta ei sammu enää 95c asteessa kuten aijemmin teki vaan vasta ajaessa.voiko syynä olla kun vaihoin tulpat densoon ku aijemmin oli boschin ja samalla vaihoin imuilman anturin.vaiko nytkö toimii oikein vai väärin flekti? Ei ole ilmastointia ja kyseessä -95 1.6 16v x16el astra.
tiiikeri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1115
Liittynyt: 10 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Tuusula

Re: Jäähyttäjän tuuletin ei sammu astrassa

Viesti Kirjoittaja tiiikeri »

Voi olla flektiä ohjaava anturi tiensä päässä tai sit sen sähkökontaktit töpselissä ja anturissa hapettuneet. Pitäis ton flektin sammua myös paikallaan käytettäessä kun moottorin lämpötila alenee riittävästi.
Tarez6
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 83
Liittynyt: 12 Heinä 2014, 12:47

Re: Jäähyttäjän tuuletin ei sammu astrassa

Viesti Kirjoittaja Tarez6 »

Katopa onko vuotoa jäähdytysjärjrstelmässä, sillon lämmöt nousee tyhjäkäynnillä, siis paikallaan ollessa, termostaatin kotelon O-rengas kun kovenee, niin kitkee vähän nestettä, ja päästää paineen pois järjestelmästä, mulla oli kerran tuommoinen vika, ja teki tuolla tavalla.
Vastaa Viestiin