Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vectra tossa teki tenät, paikoiltaan lähtiessä voi toimia kunnolla. Kiihdyttäessä ei vastaa kaasuun kunnolla -> sytyttää vikavalon, koodi P0301
Ei vastaa kunnolla kaasuun, tyhjäkäynnillä konepelti auki niin näyttää että moottori hyppäisi paikoiltaan pois.
Sekä tuntuu että ei käy kaikilla.
Mikähän tuohon nyt iski?
Ajettu 350 tkm, ketjut vaihdettu 325 tkm kohdilla sekä samaan syssyyn korkeepainepumppu.
Tulpat pariviikkoa vanhat, olivat ihan mustat kun eilen irroitin. Entiset oli harmaat.
Puolalla tarkoitat varmaan sitä "sytkäkasettia"? Sekin on vaihdettu joskus 2016 vuoden lopulla bossilaiseen.
Rookeri kirjoitti: 04 Huhti 2018, 08:14
Kyllä mä sanoisin että jako hypänny. Onkohan ollu vaan myyntipuhetta että ketju vaihdettu?
Kuitit on vaihdoista. Täytyy ne kuitit kaivaa esille ja käydä vielä vaikka varmistamassa että molemmat on vaihdettu..
En kyllä usko tuohon jaon hyppyyn;
Emäntä ajo silla viimeviikon maanantaina töistä kotiopäin, hyyty 60 vauhdissa. Jätti auton tien laitaa.
Ku pääsin töistä nii mentii hinausköyden hakemaan autoa kotiin. Ajamalla tuli kotio.
Kävin vielä tiistain töissä ja töistä palatessa motarilta toiselle kiihdyttäessä teki ton vedon loppumise eikä sen jälkeen ole toiminut oikein..
EDIT; Mulla on vissii joku 082010 versio Op-Comista koneella, ei tuota MAP anturia nähny sillä.
Täytynee perehtyä siihen Op-comin ohjelmistoon tossa ja pidellä silmät auki jos löytyisi alkupätkä putkea niin kokeilla sillä..