Kotiin päästyä luin vikakoodit joita olikin aika pitkä rimpsu jäänyt talteen
Uudestaan kun koodit luki niin oli ainoastaan P242F joka ilmeisesti viittaa dpf:n paine-ero tunnistimeen.
Tuon koodin se antaa nyt joka kerta hetken ajon jälkeen.
Tarkistin tuolle paine-ero tunnistimelle tulevan letkun ja putken silmämääräisesti ja se näytti täysin ehjältä. Vaihdoin myös sen itse tunnistimen mutta edelleen antaa hetken ajon jälkeen tuon saman vikakoodin P242F-75.
Tein myös kertaalleen tuon regenreoinnin op-comilla jonka se tosin teki aika nopeasti ja jätti uuden vikakoodin P2279-5B. Tuota vikakoodia ei tosin ole muussa tilanteessa antanut kun vain tuon ainoan kerran.
Kerran myös sytytti uudelleen tuon luistoneston merkkivalon ja antoi koodin U2142.
Näyttäisi että sattumalta useampi vika olisi samaan aikaan päällä mutta mistä lähtisi selvittämään? Tuo P242F olisi nyt päällimäisenä vikana kun sen se joka kerta päälle heittää kun ajamaan lähtee.
Ja todettakoon loppuun että nämä kaikki viat alkoi tuosta vikavalojen syttymisestä ja sammuilusta. Normaalisti toiminut auto tuohon asti ja suodattimen poltotkin tehnyt aika-ajoin ilman ongelmia.
Heittäkääpäs hyviä vinkkejä mistä lähteä vikaa/vikoja hakemaan?


