Omaan Astraan (1,4T J-Astra, 2012 vm) laakerointi tehtiin 63 tkm kohdalla, ja nyt kun mittarilukema alkaa lähennellä tuota tuplana niin alkoi vähän pelottaa, että eihän samanlainen korjaus ole uudestaan edessä. Lyhyellä Googlettamisella en löytänyt ainakaan sellaisia väitteitä että laakerointeja olisi joutunut tekemään monesti, mutta myös monilla ensimmäisenkin laakerointi tehtiin vasta reippaasti yli 100 tkm kohdalla, jolloin useampi ei välttämättä monien yksilöiden kohdalla tulisi koskaan ajankohtaiseksi.
Lisäksi kiinnostaisi vielä tietää, että voiko tuota ongelman ilmenemistä jollain tavalla ennaltaehkäistä? Joissain lähteissä mainitaan liian suurella vaihteella ajamisen aiheuttavan tuota, mutta se jäi vähän epäselväksi, mitä tällä tarkoitetaan. Aiheuttaako ongelmia vain se jos oikeasti vedättää autoa niin että tärisee, vai voiko normaalillakin vaihtamisella rikkoa laatikon? Auto ilmoittaa näytöllä milloin haluaa isomman silmään (30kmh -> 3, 50 kmh -> 4, 65 kmh -> 5, 80 kmh -> 6) ja tällä logiikalla vetoa kyllä löytyy sen verran, että auto ei ainakaan tunnu olevan kivuissa. Onko tätä noudattamalla ihan turvassa vai aiheutuuko tästäkin ongelmia? Erityisesti siis haen tietoa siitä, mitä laakeroinnin jälkeen voi tehdä ennaltaehkäistäkseen tulevia ongelmia.
Myös muut malliin liittyvät vinkit kestävyyden parantamiseksi ovat tervetulleita! Tähän asti ainoa kalliimpi remontti mitä autolle on sen elinaikana tullut on juuri tämä laakerointi, ja haluaisin pitää tämän tilaston ennallaan

