Astra K Akun vaihto

Keskustelua Opeleista
MantaB_77
OCF Member
OCF Member
Viestit: 155
Liittynyt: 09 Loka 2006, 12:33
Paikkakunta: Turku

Re: Astra K Akun vaihto

Viesti Kirjoittaja MantaB_77 »

t-ph kirjoitti: 01 Syys 2025, 11:43 Itsellä tuo auton orkkisakku kuoli 7 vuodessa. Kestoon varmaan vaikuttaa todella monet asiat.
Minulla Astra K start/stop 2019 akku kuoli alle 5 vuoden vaikka talvisin aina ennen kylmälähtöä 2 tuntia Defa laturi päällä.
MantaB_77
OCF Member
OCF Member
Viestit: 155
Liittynyt: 09 Loka 2006, 12:33
Paikkakunta: Turku

Re: Astra K Akun vaihto

Viesti Kirjoittaja MantaB_77 »

Juntuilija kirjoitti: 31 Elo 2025, 22:13
1,2sorsa kirjoitti: 31 Elo 2025, 14:27 Oma mielipide tahtoo olla se että noiden halvempien akkujen laatuvaihtelee. On sjnaider, euroglobe, biltema, banner ja monta muuta. Ostat yhden niin se voi olla ihan hyvä 10-vuotta tai sitten ihan paska jo ekana talvena
Bilteman 4 vuoden takuu onkin juuri siitä syystä hyvä, huono yksilö tulee pian esiin, varmaan se tuossa onkin idea eli porukka käy sitten vain kaikessa hiljaisuudessa hakemassa uuden takuuseen. Tavallaan laaduntarkkailu in tãssä(kun) ulkoiatettu lippukäyttäjille. G
Kesäautossa Bilteman hopeakalsium akku täytti viime huhtikuussa 12 vuotta! Ollut kyllä talvet viileässä säilössä.
Saa nähdä toimiiko vielä ensi kesän.
B Manta.
Juntuilija
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 90
Liittynyt: 19 Helmi 2025, 23:36

Re: Astra K Akun vaihto

Viesti Kirjoittaja Juntuilija »

Lagunaan hain Bilteman kalsium-kalsium akun, kapsiteetiltaan 88Ah. On vain 3 vuoden takuu.
Vaihtoon meni toimiva akku, jossa oli päiväys 10.2008 eli reilu 17v vanha. Autolla ajettu reilu 280tkm.
Uudella akulla startti oli selvästi pirteämpi kun pakkaata oli -15. Olis vanhallakin saattanut lähteä hyvin bielä käyntiin mutta kun ei ollut lämmitystä tarjolla niin en viitsinyt kokeilla.
Vastaa Viestiin