Ja paljonkohan maksaa?On 2004-04-11 14:55, Jankka wrote:
Mitähän lämpötila-anturia tarkoitat,moottorin lämmöt ainakin toimii kojetauluun asti. Onko teillä muilla hajonneita lambdoja ollut,voiko puhdistaa vai meneekö yleensä suoraan paskaks,kannattaako ostaa käytettyy,ei varmaan? Eli tiistaina kun liikkeet aukee käyn ostaa lambdan ja lämpötila-anturin,mutta minkä lämpötilan?
Vectra -91 Nykii..,toimii vihdoin!
No kojetaulussahan näkyy moottorin lämpötila eli jäähdytysvedestä mitattava lämpötila. Toi ilman lämpötila-anturi vois olla imuilman lämpötunnistin ja sijainnee jossakin päin imusarjaa...en oo varma, hinta liikkuu motonetissä jossain kybän ja kolmenkybän välillä. Käy ihmees sielt kattoo, tarkan sijainnin ja anturin mallin vois vaikka joku opelguru tänne postata. Lambdasta en tiiä, muuta ku et jos se antaa jotain huuhaa-arvoja ni on varmaa seos perseellään. Sen lambdan pystyy tosiaan mittaamaan yleismittarilla, mutta koska en ole itse ikinään moista tehny enkä tiiä ohjearvoja tiiä ni en pysty sen enempää neuvoo.
Vectra C 1.8 Comfort STW -04
-Ex. Omega B 2.5TD STW -95
-Ex. Vectra A 2.0 aut -90
-Ex. Ascona C 1.3s -85
-Ex. Omega B 2.5TD STW -95
-Ex. Vectra A 2.0 aut -90
-Ex. Ascona C 1.3s -85
- opeltuning
- 'Senator'

- Viestit: 588
- Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Savonlinna
Huomenna ehtii taas räplää autoo..pystyykö sen imuilman lämpötilan tunnistimen miten vaihtamaan? Entä miten katotaan toimiiko lambda, että ei tulis ostettuu turhaa,eiks oo aika kallis? Vikakoodi kyllä sen ilmoittaa,kai se siitä sit johtuu kun auto toimii kylmänä <5min normaalisti sitten alkaa nykii..On 2004-04-12 22:11, opeltuning wrote:
imuilman lämpötilatunnistin on ilmamäärämittarissa.
- opeltuning
- 'Senator'

- Viestit: 588
- Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Savonlinna
Sen imuilman lämpötilan tunnistimen vastuksen voi mitata ku tökkäät mittarin ilmamäärämittariin napoihin 4&5 ni niitten välillä pitäis olla seuraavanlaisia vastuksia lämpötilasta riippuen:
0 asteessa vastus 4800-6600 Ohm
20 asteessa vastus 2200-2800 Ohm
40 asteessa vastus 1000-1400 Ohm
vikahan voi olla myös johtosarjassa, kantsii raottaa ilmamäärä mittarin liittimen suojakumia ja kattoo että johdot on ok!
0 asteessa vastus 4800-6600 Ohm
20 asteessa vastus 2200-2800 Ohm
40 asteessa vastus 1000-1400 Ohm
vikahan voi olla myös johtosarjassa, kantsii raottaa ilmamäärä mittarin liittimen suojakumia ja kattoo että johdot on ok!
Mikä olisi pääkaupunki seudulla hyvä ja edullinen korjaamo missä pojat kattos vian? Ei jaksa enää itse räplätä,tietotaito ja aika ei riitä oleen koko ajan auton kimpussa.Lambdan vaihto ei vaikuttanut nykimiseen mutta autosta tuli hieman pirteämpi,ehkä?!Tai jos jotakuta kiinnostaa tulla kattomaan autoo ni maksan kyllä vian selvittäjälle,auto on vantaalla.
JES AUTO TOIMII!!!! Kattelin tarkemmin tyhjäkäynnillä ollessa konetta ja kuuntelin että mistä tulee sellaisia pieniä lots ääniä? Uudet tulpan johdothan ne antaa läpi,ihme että nykii vielä tuon kaiken korjauksen jälkeen. WD-40:stä tulpanhattuihin molempiin päihin ja rätillä sivelin vielä johdon päältä.

