Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Tuota, voi olla että tapahtuu kun moottori lämpenee.. en ole kokeilut vielä semmoista että starttaan ja annan lämmetä ja kokeilen sitten startata uudelleen. Mutta tuntuu kun se ei saisi penssa. Vai kastuuko tulpat? Mutta miksi se toimii sitten kun se on jäähtynyt? Olisiko tulpan vaihtoi paikka?
Vähänpä mäkään tosta tekniikasta tiedän, mut mulla oli samanlaista onkelmaa 8v vectrassa. Kun vähän matkaa ajo (kauppaan, huoltikselle yms.) ja rupes käynnistään ni eihän se aina startannu. No sit vähän tuttu rassas niitä akun napoja (vähän hapettunu) ni sen jälkeen ei oo toistunu. Oli lähinnä talven ongelma eli kun oli penkinlämmittimet sun muut vehkeet päällä, ei tainnu oikein ehtiä latautumaan kunnolla lyhyellä matkalla. Vika oli kyllä tosi harvinainen, mutta sitäkin yllättävämpi ja rasittavampi.
vectra temppuili kanssa noin siis starttasi kyllä mutta ei käynnistynyt.
vika oli sytytyksen ohjausyksikössä joka kuumeni liikaa toimi taas normaalisti kun auto oli jäähtynyt puolituntia.
Vectra OPC vagon, Astra j ctdi paku, Astra h GTC, Vectra c sedan.
minäkin uusin tänään lämpötila-anturin omenaan..eikä toimi..kuumana jos heti ajon jälkeen starttaa niin lähtee hyvin käymään.mutta hetken seisoneena saa sahata useita kertoja..taitaa vaan suuttimet vuotaa=(
On 2004-05-05 13:16, peteuusi wrote:
Miten se ohjausyksikkö saadaan pysymään viileänä? Puhallin? Missä se sijaitsee?
1.6i:ssä se on virranjakajansisällä.(kaikissa kaks litrasissa sitä ei ole ollenkaan)
viilenee kun vaihtaa uuden ehjän tilalle.
tilapäisesti käytin kylmäspraytä jäähdytykseen ennen kun ehdin asentaa uuden palikan.
jos autossa on kiekkamittari niin sytytysyksikön toimimattomuuden huomaa kun mittari on eloton startatessa kuumaa mootoria.normaalisti se pomppii jossain 500rpm tienoilla kun startti pyörii.