opel astra -93 pari litranen

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Avatar
nitro
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 01 Touko 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja nitro »

Joo, tuossa olisi myytävänä -93 astran farkku 2 litran koneella jolla ajettu n.250tkm. Saisin sen 2000 ecuun. Auto on katastettu ja jpää vaihdettu viime kesänä+laturi. Onko tuo hinta kohdallaan tuosta ja tuonikäisestä astrasta,tulisi ikäänkuin 2. autoksi. Koneen tyyppiä en muista mutta on 2.0l. Mitä tuosta kannattaisi sillä silmällä tsekata.....
Äiti varoitti koskemasta kaikkeen missä on salaman kuva...
Avatar
Ahnuld
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2161
Liittynyt: 16 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Ahnuld »

Koneena on mitä todennäköisimmin c20ne, mikä on varsin kestävä mylly, joten ei pitäisi olla ongelmia. Siis 8 venttiilinen perus pata, 115 hv ja varsin bensapihi.
Ruoste se taitaa olla Astrojen pahin vihollinen. Tekniikka on varsin yksinkertaista ja edullista korjata.
Eiköhän tuo 2000€ ole aika passeli hinta... Ellei jopa halpa! Tuohon vielä 1000€ rempparahaa, niin on varmana kelpo peli pitkäksi aikaa.
Avatar
nitro
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 01 Touko 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja nitro »

Kävin tuossa puoltuntia sitten heittää hurun tuolla ja ainaski moottori veti ihan kunnolla,käsijarrusta puuttui naksuva ääni kun sen veti kiinni,sai kyllä värkkäämällä pysymään kiinni. 2.vaihde ei kunnolla mennyt päälle kun vaihtoi isommilta alas, oisko vaihteensiirtäjissä jotain...???alusta oli velton oloinen,itsellä bvecussa tanakampi(tottunut alustasarjaan,paha...)Tyhjäkäynti hieman aaltoili ,takalokasuojaan vedetty uusi maali. Muuten tuo vaikutti ihan ok.

Ensiarvioita teiltä olisko tuo v.laatikko syytä ottaa hutkintaan...?
Äiti varoitti koskemasta kaikkeen missä on salaman kuva...
Avatar
JaspaJami
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1211
Liittynyt: 11 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Urjala, Finland

Viesti Kirjoittaja JaspaJami »

On 2004-05-10 21:55, nitro wrote:
2.vaihde ei kunnolla mennyt päälle kun vaihtoi isommilta alas, oisko vaihteensiirtäjissä jotain...???
Itseäni kiinnostaa sama asia meinaan ilmenee tuota myös omassa Calibrassani. Tosin joskus myös ykköseltä kakkosella vaihdettaessa. Isoilla kierroksilla menee hyvin mutta pienillä kierroksilla joskus vähän takertelee. Täytyy vetää pikkusen matkaa ykköselle päin ja sieltä sitten kakkonen silmään.
Uhtua
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1208
Liittynyt: 19 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Uhtua »

Kyllähän ne Opelin vaihteet on aina tupannut jonkin verran takertelemaan, mutta kyllä ne lievällä voimalla pesään menee... Väljää voi olla kuitenkin siirtovivustoissa, helpoin vika vivustossa on yleensä kulunut sokkatappi siinä vaiteiston päällä olevan askin perässä olevassa kuminivelessä. Ne välykset pystyy kyllä tutkimaan aika helposti. Sopurahainen auto jollei ole helmoistaan/takakaaristaan kovin paha. Takakaarien todellisen kunnon näet helposti kun pöyhäiset tavaratilasta sivuverhoiluja/luukkuja auki ja vilkaiset taskulampulla sisäpuolet. Voi olla aika murheelistakin nähtävää siellä vaikka ulkokuoret olisikin nätit. Mutta eipä tuohon hintaan nyt auton täysin virheetön tarvitse ollakaan.
Chewie
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 164
Liittynyt: 17 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Askola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Chewie »

Jos tuo tyhjäkäynti vaeltaa vain hieman, se on c20ne:n ominaisuus.
Team Grave Digger
Vectra '90 20NE
Avatar
nitro
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 01 Touko 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja nitro »

Jep, tuosta saisi vielä hyvän käyttöauton... Häätyy katsoa tarkemmin nuo huomenna kun on enämpi aikaa.Bvecussa taitaa mulla 2->1 vaihdattaessa hieman takerrella mutta muistelen että joskus asconassa olisi ollut myös samaa "ominaisuutta"(hox).No mihkäs sitä vanhoista tavoista irti pääsisi.... :smile:

Kiitoxia kaikille osaaottaville asiallisista ja hyvistä neuvoista!
Äiti varoitti koskemasta kaikkeen missä on salaman kuva...
Vastaa Viestiin