Paikallaan kierrättäessä ei minkäänlaista oireilua, kiertää sekä palautuu 500rpm kohdalle, tyhjäkäynti ei huoju tai vaihtele.
Ajaessa kierrokset "hirttävät" heti kun vauhtia alkaa olla, eli jo ykkösellä kiihdyttäessä 3000rpm saakka ja painaessa kytkin pohjaan, kierrokset jäävät sinne 3000 rpm paikkeille. Jos laittaa isomman vaihteen silmään, kierrokset kyllä suosiolla tippuvat eli auto ei väkisin kiihdytä vauhtia. Jos ajon aikana hankkii vaihteita käyttämällä kierrokset n. 1500rpm tienoille, kytkimen painalluksen jälkeen ne tippuvat hieman alle 1000rpm ja pysyvät siellä.
Tarkistimme vaijerin eikä se jumittanut laisinkaan, sen sijaan huomattiin että eräs konehuonen letkuista imi itsensä melkein tukkoon kaasuttaessa. Oheisessa kuvassa letkua ei näy, mutta se sijaitsee kuvan värjätyn alueen keskellä olevan alipainekellon oikealla puolella, on n. 25cm pitkä, 3cm halkaisijaltaan ja tekee U-muotoisen käännöksen vasemmalle tuosta kellosta lähtien.

Kotimatkaa minulla oli auton kanssa 100km ja päätin sen taittaa, n. 90km ajon jälkeen hölläsin kaasua (kuten olin välillä tehnyt kurkatakseni olisiko mikään muuttunut) ja yhtäkkiä tuntui pieni nytkäys, kuin kaasua olisi höllätty. Yhtäkkiä moottori alkoi jarruttaa normaalisti ja samalla ABS sekä TC merkkivalot syttyivät mittaristoon. Moottori veti kuitenkin normaalisti ja kytkintä painaessa kierrokset tipahtivat ripeästi 500rpm tuntumaan ja pysyivät vakaasti siellä, aivan normaalisti.
Ajoin suoraan kotipihaan, sammutin auton, käytin ajoneston päällä ja pois sekä käynnistin auton. ABS-TC valot sammuivat normaalisti, mutta käyntihirttäminen oli tullut takaisin. Tämä on nyt siis vallitseva tila.
Missähän mahtaisi vika olla?
Mikä se vika on?
Liittyykö tämä letku asiaan ja eikös se kannattaisi vaihtaa?
Miksi ABS/TC-valot syttyivät?
Opelille en autoa tahtoisi viedä valohoitoon vaan kaikki mahdollisestikin auttavat vinkit otettaisiin mielellään vastaan. Perheen ykkösauto makoilee opelilla niin usein ilman minkäänlaista tulosta, ettei budjetti kestä kahden auton jatkuvaa valohoitoa...
Pahoittelen pitkää sepustusta mutta tuntuu että on helpompi saada apua ja neuvoja kun mahdollisimman suuripiirteisesti on selostusta tehty.
<font size=-1>[ This Message was edited by: vsechsel on 2004-05-11 00:32 ]</font>



