Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Kertokaa onko mahollista että hajosko 1.8 8v gsi kadetista kansi tai jotain ku aamulla töihin tullessa opeli sammu ja pysäytin ja kurkkasin pellin alle ni Hihna pyörä olo lähteny irti..Roikku laturin hihnan varassa!Koneesta ei kuulunu pahoja ääniä missään vaiheessa!!
Joo en kuitenkaan päässy noin vähällä..Venttiili oli osunu mäntään ja kappaleita löyty koneen sisältä!Kannen vaihto..Prkele!Onnex ei männässä ollu mitään!
On 2004-06-01 13:31, storm78 wrote:
Joo en kuitenkaan päässy noin vähällä..Venttiili oli osunu mäntään ja kappaleita löyty koneen sisältä!Kannen vaihto..Prkele!Onnex ei männässä ollu mitään!
Kannattaa tutkituttaa hyvin moottorikoneistamossa, voi ilmetä myöhemmin lisää ongelmia, esim. venttiilinohjurit.
Onkos kantta laskettu? -käsittääkseni 8v. rakenne ei pitäisi! osua kiinni..
En tiedä onko kantta laskettu!Ostin sen viime kesänä kokonaisena,siihen oli tehty alakerta remppa!Onnex itellä oli vara kansi edell.koneesta,höyläytin suoraan sen ja tänään täytyy laittaa paikalleen!
On 2004-06-01 23:05, Realsanta wrote:
1.6 ja 2.0 OHC koneissa ei ota venat kiinni mäntiin, mutta 1.8 ottaa
Ei muuten mulla 18E koneessa ainakaan ottanut kun nokkahihna sanoi sopimuksen irti...
--One should always live a life like a dog.... If you cant eat it or play with it... Piss on it and walk away....--
Vectra B 2.6 V6 Sport -2001
Saab 9-3 2.0T -99