Turbotus etenee

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
justus
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 29 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: sawo

Viesti Kirjoittaja justus »

->viper... ja miksei muutkin... jos haluat infoa tai apua kansi tai turbotusasioissa voit soitella 0400 510 138 Jari Kosunen
Avatar
Viper
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 244
Liittynyt: 15 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja Viper »

Joo kiitos. Kohan pääsen niin pitkälle projektissa. Tietääkö kuka muuten onko täällä Savossa liikkuvassa kelta-harmaassa omegassa turbo,oon nähny täällä sellasen pari kertaa ja katoin kerran sisälle pikasesti ja siellä muistaakseni oli valkopohjainen ahtopainemittari.
madi
OCF Moderaattori
OCF Moderaattori
Viestit: 4320
Liittynyt: 04 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja madi »

ei toimi tuo bensanpaineen säädin linkki :sad:
Aulin
'Senator'
'Senator'
Viestit: 421
Liittynyt: 08 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja Aulin »

Repsa!

kerroppa mulle vähän tarkemmin tosta motronicin kusettamisesta.

mulla on kadetin keulilla nyt c20ne(vielä ihan vaparina)
lisätehojen toivossa olen vaihtanut siihen uudet männänrenkaat, avartanu kannen, sovittanut imusarjan kanteen, tehny 4-2-1 peltisarjan, ilmanputsarikin on vaihdettu K&N:n malliin ja bensan paine on nostettu 4bar:in

nyt kiinnostais saisko tota motroniccia kusettamalla vielä lisä hevosia?
elektroniikka kokemusta löytyy, mutta ei viitsisi ruveta skoopinkanssa riehumaan.

tallin nurkassa olisi kyllä yksi garretin t03. houkuttelisi vähän ruveta sitä asentelemaan mutta sitten ainakin pitäisi saada tota boxia vähän kynittyä.

maaulin@uusikaupunki.fi
Avatar
repsa
'Senator'
'Senator'
Viestit: 959
Liittynyt: 04 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja repsa »

hmmm.. vai että motroniccia kusettamalla lisähepoja vapariin.. noh, ensimmäisenä kannattaa katsella jos jostain löytää isomman kaasuläppäkotelon ja isompi ilmamäärämittari.. lähinnä sen takia etteivät rupea ahdistamaan pahemmin yläkierroksilla/suurilla virtausnopeuksilla.

jos ei noihin ole mielenkiintoa, niin sitten vaan modaamaan tuon moottorinlämpötila-anturin signaalia. tosin kannattaa olla varoavainen jos moottorin perässä on katti, koska pakkasilla kokoajan lämpötila-anturin kanssa sarjassa oleva vastus saa aikaan aika reilun bensanlisän.

tuo sytytysennakon nostohan tapahtuu kahdella tavalla :

1. (helppo) etsii noita valmiina koodattuja oktaaniplugeja ja sitten eiku kokeilemaan.

2. (vaikeampi) motronicin yksi perussuure minkä mukaan se säätää perusennakkoa on moottorin imemän ilman lämpötila. eli : ilmamäärämittarissa oleva (ntc/ptc, ei muista) vastuksen arvoa pitää kusettaa. tapoja on taas joko lyömällä vastusta,-->ei hyvä, tahi sitten ohjaamalla suurempi ilmavirta vastukseen jolloin se jäähtyy enemmän. mahdollista on myös kasvattaa vastuksen ulkomittoja jollain tavalla jolloinka jäähtyypi paremmin.. vielä yksi tapa mikä oli vaan ajatuksen asteella, niin oli että hankkii selville mittaamalla mikä ptc/ntc (esim. pt100) siellä on, ja vaihtamalla paremman (kylmemmän tiedon) antavan anturin siihen.

ilmamäärämittariin en koskisi, tahi sen jousivakiota muuttaisi kovinkaan helpolla, koska saavutettua hyöty _ei_ ole kovin suuri verrattain bensanmenoon.

tuossa nuo mitkä tuli nopeasti aamuntuntina mieleen. :wink:
bmw e70 3.0d 300/700
jetta mk6 1.2tsi 140/220
Jyrki K
'Senator'
'Senator'
Viestit: 430
Liittynyt: 12 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Jyrki K »

Mä en ole huomannut bensankulutuksen kasvaneen sen jälkeen kun säädin jousta löysemmälle. Järkeilin, että se itse asiassa saattaa jopa vähentää, kun vääntää paremmin alakierroksilla ja voi vetää pienemmillä kierroksilla menemään.
kumimuumi
OCF Member
OCF Member
Viestit: 3519
Liittynyt: 01 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Keskellä Uuttamaata

Viesti Kirjoittaja kumimuumi »

On 2002-10-01 12:02, Viper wrote:
Tietääkö kuka muuten onko täällä Savossa liikkuvassa kelta-harmaassa omegassa turbo,oon nähny täällä sellasen pari kertaa ja katoin kerran sisälle pikasesti ja siellä muistaakseni oli valkopohjainen ahtopainemittari.
jos se on se nk. "camel omega" josta yhdessä gti-lehdessä oli maininta, niin siinä on joku remeliahdin-viritys..

_________________
'79 Cona 'SR'

<font size=-1>[ This Message was edited by: kumimuumi on 2002-10-08 13:53 ]</font>
Aulin
'Senator'
'Senator'
Viestit: 421
Liittynyt: 08 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja Aulin »

Ihan vielä ahneuksissani sitä turboa vielä mietin..

mites käy jos mä sen solmun tonne putkeen väännän?
miten mä saan ton ilmamäärämittarin toimimaan turbon kanssa?

ja miten toi c20ne(ilman kattia) kestää tota turbotusta(0,5bar) jos lisää bensan saantia ja muuttaa ennakkoa? mitä muuta on tehtävissä? (halvalla)

kaikki vinkit tervetulleita! Pitäis saada se turbo tonne konehuoneeseen talven aikana, että sais ens kesänä näyttää noille "isi ostaa tyypeille"!!
justus
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 29 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: sawo

Viesti Kirjoittaja justus »

joo ja motroniccia osaa säätää ja tehdä jopa uuden ohjelman KS-autosäätö Jyväskylässä, eihän se ilmaista ole... mutta toimii
Avatar
repsa
'Senator'
'Senator'
Viestit: 959
Liittynyt: 04 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja repsa »

siis toimiihan tuo ilmamäärämittari ihan jees tuolla ei painepuolella. samahan se mistä se mittaa sen ilman :wink:

ja karalalla lysti maksaa, tiedän, aikaa meni 7h ja hilloa 3000mk. mutta sainpas woimaa :wink:
bmw e70 3.0d 300/700
jetta mk6 1.2tsi 140/220
Vastaa Viestiin