Huohotinletku

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
16valve
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 288
Liittynyt: 29 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 16valve »

Kävin Metroautossa Tampereella kysymässä öljyn huohotinletkua Asconaan (Exlucive 1.6S 1988) (SV). Hinta 70€! S -koneeseen hinta olisi ollut 49€.
Onko jollain tiedossa mistä ko. letkun voisi saada halvemmalla?
Haba
'Senator'
'Senator'
Viestit: 859
Liittynyt: 22 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Iisalmi

Viesti Kirjoittaja Haba »

Käy paikallisessa hydrauliikka liikkeessä (Ei Sex Shopissa :smile: ) ja ota entinen letku malliksi.
Harrastepeli Astra H TwinTop
Vilderi
OCF Member 2017
Viestit: 1629
Liittynyt: 28 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Siikainen city
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Vilderi »

Käy romiksella, ei kaikki letkut voi olla hapertuneita.
Avatar
16valve
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 288
Liittynyt: 29 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 16valve »

Joo pitää varmaan käydä vaikka Fustilla. Tai sitten teettää silikooniletku. Tolla 70€:lla luulisi saavan jo teetetynkin letkun. Kuten uudessa Gti-lehdessä sivulla 73.
Avatar
Azzyyr
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2238
Liittynyt: 09 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: JKL

Viesti Kirjoittaja Azzyyr »

Teollisuus Etolasta lämmön&öljyn kestävää letkua.
Volvo V70 D5 -02
Opel Zafira 1.8 -99
Avatar
16valve
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 288
Liittynyt: 29 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 16valve »

Jep, ongelmana on vaan se että letkussa on t-haara. Paksumpi osa on jotain 20mm ja haarautuva letku n.8mm
oceanic7
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 179
Liittynyt: 23 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja oceanic7 »

Meidän kadetissa tehtiin niin että kun se isompi letku halkesi nin pantiin vaan 16mm putkea haljenneen kohdan paikalle ja klemmareilla kiinni. Eli mikäli t-haara on ehjä. Letku on aika lämpimässä paikassa joten tuskin se kauheen usein jäätyy. Toinen vaihtoehto on (mikä on meidän uusimmassa hankinnassa, Kadett sekin) et mikäli vuotokohta on pieni sen voi korjata pienellä kumipaikalla, vähän niinku polkupyörän kumin paikka.Kunnon liimat vaan kehiin. Tai sitten teetät jossain hitsaajamestarilla metallisen t-haaran ja teet letkuosat halvasta etola-gummista. Yksi ongelma tuosskin piilee: alkuperäisen letkun halkaisija kasvaa hieman ennenkuin se menee kanteen kiinni(n.20--->22-24mm?). Kannattaa mitottaa letku sen kannen lähdön mukaan ja siiittä siten eteenpäin. ilmanputsarin liitos onkin sitten halkaisijaltaan sama 20mm kuin muukin alkuperäinen putki.
Miro.Simounen
OCF Member 2017
Viestit: 3231
Liittynyt: 30 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Miro.Simounen »

ite tein tuo koko paskan uusiksi, eli tein T-haaran messingistä, ja siitä lähtee isoletku venakoppaan + imutorveen ja pikkuletku kaasuläpän taakse.
Vectra C GTS 2.0T "Stage-3"
Vastaa Viestiin