Pakoäänestä?

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Elmeri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1046
Liittynyt: 03 Elo 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Elmeri »

Tarvikepöntön asentamisen jälkeen, pakoääniin tuli ärsyttävä "resonanssi-ääni" tuohon 2,5 ja 3 tuhannen kierroksen välille. Alue on vain +/-100 kierr, mutta tuntuu joka kiihdytyksessä ja maantiellä joutuu välttelemään tuota aluetta.

Onko mitään konstia, esim. joku "teini ulostulo" tai jotain vastaavaa jolla voisi saada muutosta tuohon käyttäytymiseen.

Tärinä siis tuntuu, eikä ainoastaan käy korviin.
otniel
'Agila'
Viestit: 1
Liittynyt: 06 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja otniel »

itsellä on kanssa sama rasittava homma
2-litraisessa omegassa vuosimallia 89,
olisi hauska jos tuon saisi loppumaan.
Avatar
Lurttinen
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 7598
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: /dev/null
Jäsennumero: 1227

Viesti Kirjoittaja Lurttinen »

Menee taas mutuna, mutta ehkä sihen vois vaikuttaa noilla kannatinkumeilla.

Eli kovemmat kannatinkumit, tai sitten pehmeämmät...

Tiedä sitten loppuuko ongelma kokonaan, mutta tärinään se ainakin vaikuttaa.
Elmeri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1046
Liittynyt: 03 Elo 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Elmeri »

Kumit ovat OK. Tärinä todellakin syntyy "akustisesti", eli varmaankaan tuossa 65€:n pöntössä ei ole kuin yksi vaippa, kun taas alkuperäisessä on 2 ja välissä jotain valkoista styroxin näköistä massaa (alkuperäinen 130€), jolla epäilen olevan tehokas vaikutus tuohon resonointiin. Autohan on gsi caravan -96.

Noita halpis pönttöjä ei todellakaan kannata ostaa, mikäli halua pitää auton hiljaisena.
4n77i
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 202
Liittynyt: 07 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Muurame

Viesti Kirjoittaja 4n77i »

Sama juttu täällä. Pikkusen alle 3000 kierroksen alkaa ilmeisesti putki inhottavasti resenoimaan. Takapönttö on Opelin oma mutta keskimmäinen pätkä on tarvikeosa. Luulen, että ongelmana on takapöntön liitos. Eli takapöntön ja siihen liittymän pätkän liitos ei ole tiukka. Liitokseen jää n. 5mm väljää. Liitoskohdassa on kiristin ja se kyllä pitää liitoksen kasassa mutta. Veikkaan, että liitos ei ole riittävän tiivis. Näin ollen putki alkaa resonoimaan tietyillä kierroksilla.
Fastandfurius
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 50
Liittynyt: 17 Elo 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Fastandfurius »

Prkl... Mulla on samaa vikaa... mulla ääni kuuluu putken alkuosiolta. Muuten orig putkisto mutta takapönä simons...

Niin -89 parin litran mega.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Fastandfurius on 2004-10-23 16:07 ]</font>
Vairus
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 95
Liittynyt: 19 Loka 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Vairus »

Päätä vaan sinne putken tuntumaan ja kattomaan mistä se resonoi kun kaveri kenkäsee, jos ihan pelkästään ite putki resonoi sisuksistaan ni sitte ei varmaan paljoa voi tehdä. Aika inhottavalle alueelle sulla toi tosiaan osuu.

Itellä on sillee et toi imuääni resonoi ilmeisesti aika hitosti 4000rpm:n kohdalla konsolin kanssa. Pitää vissiin jollain noisekillerillä käsitellä koko autoa kohta :grin:
Kuva
Corsa Gsi C16Xe 94-
Avatar
Pesone
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 148
Liittynyt: 14 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Pesone »

jos siulla on katin jälken laippaliitos niin laita siihen tiiviste, tai jos on, niin paksumpi. klingerit levyä saa kaupasta... ja kannakkeita voi vähän muotoilla siten ettei se putki hirveän vapaan oloisesti siellä heilahtele... omaan golffiin auttoi taas se että tein uuden takapöntön mikä oli hieman vähemmän vapaastivirtaava....
-99 v6 4motion paskatti variant aut. / -66 kupla / -00 1,4 mopo golffi (opel´s allway´s on my mind, monta sorsaa, pari astmaa ja omena)
Marko#
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 197
Liittynyt: 22 Loka 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Marko# »

Eihän tommosen asian kanssa pysty elään.. Ei sitte millään
Pinohiiri
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3723
Liittynyt: 18 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Pinohiiri »

Sama täällä.Itellä on 2" catback putki ja samassa kohtaa kierroksia kuuluu tuo ääni kuin diisseli kävisi.Se on muute aika huvittavaa että sitä rupeaa välttelemään vaikka ei kovin kummoinen asia ole.
Avatar
Kume
OCF Member 2022
OCF Member 2022
Viestit: 2277
Liittynyt: 22 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Iisalmi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kume »

Vaimentavalla ulostulolla saa tuohon asiaan muutoksen, ainakin kaverin sierrasta loppui se resonanssi kun sellaisen laittoi. Paikallisessa varaosakeskuksessa on ollut ainakin noita myynnissä, netistä en oo löytäny viel mistään. Mut jos joku tietää niin linkkiä vaan kehiin ja vilkkaasti.

Nim. "Sama vika rahikaisella" :D simonssin vaimentimilla.
Volvo V90 D4 business momentum -17
Opel Insignia GrandSport -18
Opel Astra K 1.6T -18
Ford Transit Custom -16
Kadett E Modena flash -88
Avatar
JiiPR
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1598
Liittynyt: 08 Tammi 2006, 15:39
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja JiiPR »

marteliukselt taitaa saaha noita, mulla ei mitään ääniä vaikka duunasin koko putken ite :D Simonssin tarvikkeista
Kuva
Vastaa Viestiin