Astra Gee, X16SZR kone kuin kenguru ja abs:ät lakossa

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
lepOsimA
'Senator'
'Senator'
Viestit: 800
Liittynyt: 26 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Perthell

Viesti Kirjoittaja lepOsimA »

Vuoden 98 satoa oleva gAstra (1.6 8V), joka on nähnyt tien pintaa 90tkm, on päättänyt ruveta oireilemaan:

Jos pieniltä kierroksilta kiihdyttäessä antaa koneelle reilummin happea alkaa auto nykimään niin paljon että melkein taju lähtee, kun taas lähtee mahdollisimman pienellä kaasulla lunkisti kiihdyttämään niin auto ei nyi juuri ollenkaan. Tuntuu kuin ei saisi kone tarpeeksi lientä.
Sitten tasakaasulla ajettaessa esiintyy pientä kengurua lähes koko ajan, ei häiritse mutta sen huomaa.
Autosta on näin alkuun vaihdettu bensan- ja ilmansuodatin ja tarkastettu ilmanputsarilta koneeseen lähtevän ilmaletkun kunto. Lambda vaihdettu pari tuhatta kilsaa sitten. Ja moottorin vikavalo ei pala ajaessa.
Mistäköhän vikaa kannattaisi ensimmäiseksi lähteä etsimään?

Sitten toinen pulma:
ABS valo palaa koko ajan ja jarrut menee siis lukkoon, luetaanko ABS vikakoodit samasta kuin moottorin vikakoodit eli siitä töpselistä vaihdekeppiä ennen muovin alta, kutosnasta maadoittamalla? Jos renkaan pyörimisnopeuden anturi on kaputt, meneekö koko napa vaihtoon?
Mahis
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 282
Liittynyt: 03 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mahis »

Kuulostaa niin tutulta... Itellä oli tuossa äffän tonnikuussatasen 16-venasessa versiossa täysin samanlaisia oireita. Käytettiin testerissä eikä mitään vikakoodia millään. Syyksi paljastui puola. Tokihan kannattaa käydä kaikki muut vaihtoehdot läpi jos se vika löytyis ja selviäis halvemmalla. Merkkiliikkeen mukaan puolan hajoaminen on näitä surullisenkuuluisia "tyyppivikoja" :smile:
Ilkka Moilanen
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 08 Joulu 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja Ilkka Moilanen »

Ainaki luetaan samasta natsasta mutta eri ohjelmalla kuin moottorin vika koodit
Vastaa Viestiin