Oelmangel ?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
OPELundBMW
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 11
Liittynyt: 19 Joulu 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja OPELundBMW »

Hei vaan clubilaiset.

Eli, -95 2.5 TD B-Omega heittää vähän väliä tämmöisen tekstin ajotietokoneelle. Selvä se liian vähän öljyä, mutta kun öljyä on. Eikä ole, moittinut virtaa kytkettäessä että olisi"öl stand" huonokaan. Eli mikä voisi olla kyseessä, elektroniikka vai jokin pahempikin juttu ? Ei ongelmia öljynpaineen kanssa, ei ole koskaan palanut paitsi virtaa kytkettäessä ja sammuu heti moottorin käynnistyttyä. Siis "öljypaineenvaroitusvalo".

Edit 15.04.04:
Löysin infoa jolla yritän pärjätä saksalaiselta foorumilta, katsotaan ....

<font size=-1>[ This Message was edited by: OPELundBMW on 2004-04-15 14:18 ]</font>
Avatar
kirmo
'Senator'
'Senator'
Viestit: 840
Liittynyt: 02 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Pori lakevillage

Viesti Kirjoittaja kirmo »

nunii nyt tuo Oelmangel kummittelee meitinkin näytöllä,mistäköhän mahtaa johtua et moinen teksti ilmestyy????????
laiskaksi haukkuvat vaikka mitään en oo tehny
C-Kadett
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 92
Liittynyt: 10 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Terjärv

Viesti Kirjoittaja C-Kadett »

Mulle tuo teksti ilmestyi, kun öljynvaihto oli lähellä. Sitten kun vaihdoin öljyt ei tullut enää tuo teksti.
Öljyt alkaa olla huono?? Niin minä ymmärsin.
i_kone
OCF Member
OCF Member
Viestit: 1050
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja i_kone »

Heikoilla Saksan taidoillani ohjekirjasta tulkkasin, että Oelmangel tarkoittaisi äärimmäistä öljynpuutetta. Auto pysäyttevä välittömästi ja öljyä lisättävä. Auto tulisi viedä välittömästi Opel merkkihuoltoon.
Näin siis luki ohjekirjassa. Omassa Omegassakin vilahti tämä sama varoitus eilen. Öljyn pinta merkkien puolessa välin. Ei siis kauhea puute pitäisi olla.
Speedster SC / GT -70 / Grandland X 4Hybrid / Corsa-e
Avatar
Temezz
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 21 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Lahti City

Viesti Kirjoittaja Temezz »

Kyl varmaan "perinteiset" mittarit eli ö-paine valo ja mittatikku on ne luotettavimmat tossa asiassa. Jossain on anturi, jonka arvoista tietokone päättelee mitä se näytölle työntää...ja se anturi on varmaan eri ku toi tavallinen ö-paine anturi. Veikkaan jotain hapettumaa tms..sähköhommaa joka sitten väärentää arvoja.
Vectra C 1.8 Comfort STW -04
-Ex. Omega B 2.5TD STW -95
-Ex. Vectra A 2.0 aut -90
-Ex. Ascona C 1.3s -85
manzak
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 235
Liittynyt: 10 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Jämsä

Viesti Kirjoittaja manzak »

Itellä kans alko ilmoitteleen tuota kun alko olla 10000 ajetut öljyt. Sytty aina parinkymmenen ajetun kilsan jälkeen ja palo n.2 minuuttia. Öljynvaihdon jälkeen ei oo sit syttyny enää, tiiä sit ku ei sille oelmangel-sanalle löytyny suomennosta mistään.
BMW e39 540i
BMW e34 535i
Avatar
kirmo
'Senator'
'Senator'
Viestit: 840
Liittynyt: 02 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Pori lakevillage

Viesti Kirjoittaja kirmo »

täytyypi kokeilla tuota öljyn vaihtoa.alkaa muutenkin olee jo vaihto väli täynnä..kiitos vinkeistä.
laiskaksi haukkuvat vaikka mitään en oo tehny
Veekuus
OCF Member
OCF Member
Viestit: 208
Liittynyt: 04 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Veekuus »

Mulla kanssa tuo varoitus rupesi ilmestymään näyttöön, kun öljyillä oli ajettu n. 8000 km. Pinta oli tikun merkkien puolivälissä - ehkä hieman ylikin.
Varoitus tuli vain tasakaasulla (tai vakkarilla) ajettaessa muutaman kymmenen kilometrin välein ja sammui n. 5 km jälkeen. Jos oli vaihtelevampaa ajoa, teksti ei koskaan ilmestynyt.

Kun lisäsin kahvikupillisen öljyä, varoitusta ei ole sen jälkeen tullut.

Kaipa se on siis erittäin aikaisin tuleva muistutus...?
Vectra C V6 2.8T Wagon
Vectra A V6
Omega MV6 Caravan (Ex)
Vastaa Viestiin