radion irroitus

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
kheikkil
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 60
Liittynyt: 16 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja kheikkil »

koitin irroittaa omega 2,0 -97 radiota. otin kuusiokoloruuvit auki ja työnsin rautalangat reikiin. Radio ei vaan millään ilveellä suostunut tulemaan ulos. Milläs sen sieltä saisi ilman, että kojelaudan muovit hajoaa?
Avatar
Maike
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 53
Liittynyt: 05 Elo 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Maike »

Kyllä se pitäisi ihan nätisti lähteä. Työnnä ne irroitusraudat ihan perille saakka, kunnes ne napsahtaa paikoilleen ja väännä rautoja hieman eri suuntiin ja vedä.
kheikkil
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 60
Liittynyt: 16 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja kheikkil »

Mutta kun mulla ei ole niitä irrotusrautoja. olen koittanut pelkillä rautapuikoilla. Onko ne raudat välttämättömät?
Avatar
Lallevihtinen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2003
Liittynyt: 03 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lallevihtinen »

On 2005-02-22 21:58, kheikkil wrote:
Mutta kun mulla ei ole niitä irrotusrautoja. olen koittanut pelkillä rautapuikoilla. Onko ne raudat välttämättömät?
Ei pitäis olla, oon irrotellu joskus soittimia ihan pienellä suorapää meisselilläkin.
Avatar
Lurttinen
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 7598
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: /dev/null
Jäsennumero: 1227

Viesti Kirjoittaja Lurttinen »

Oikeat irroitustyökalut ovat paremmat tuohonkin hommaan.

Tossa työkalussa on terävä kärki, eli piikit menee suipoksi siltämatkalta, mikä painaa lukituskielet sisään.

ongelma pelkkien pyöreiden rautalankojen kanssa tulee, kun ne alkaa puristumaan asennuskehikkoa vasten ja helposti jumittaa vehkeen sinne kojetaulun sisään.
väärää muotoa kun ovat...

Ota neljä pienempää tasakärkistä ruuvimeisseliä ja laita aukkoihinsa siten, että ruuvauskärki on pystyssä.
Antaa hieman lisätilaa vetää se soitin ulos.
Tai sitten osta jostain ne irroitusraudat.
Teksti 1| Teksti 2 | Teksti 3 | Teksti 4
ämvee6
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 163
Liittynyt: 27 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: Keskeinen-Suomi

Viesti Kirjoittaja ämvee6 »

Tai sitten pätkit äiteen sukkapuikon. Siitä saa tehtyä hyvät...
Avatar
Temezz
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 21 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Lahti City

Viesti Kirjoittaja Temezz »

Itse suoriuduin hommasta neljällä naulalla muitta mutkitta ja niiden halkaisija oli juuri alle sen kierrereiän, jossa ne kuusiokolot oli. Siellä sisällä on neljä kieltä, joiden pitää painua mankan kylkiin päin eli sisään päin. Kun naulat työntää sisään niin ne painaa kielet sisään ja sitten vaikka kasettiaukosta varvasti vetämällä mankka irtoaa. Matka jota nauloja (tms. irrotusrautoja) pitää työntää sisään on muutaman sentin joten vasaralla ei sentään kannata rupee murjomaan...:smile:

Ja sitten hieman OT...eli kun se ooppelin oma FM-Antennin liitin on sellanen dorka niin saako siihen jotain adapteria jostain, että sopii perus DIN-soittimeen??
Vectra C 1.8 Comfort STW -04
-Ex. Omega B 2.5TD STW -95
-Ex. Vectra A 2.0 aut -90
-Ex. Ascona C 1.3s -85
Avatar
Enochian
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6208
Liittynyt: 18 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Pöpilä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Enochian »

On 2005-02-23 05:46, Temezz wrote:

Ja sitten hieman OT...eli kun se ooppelin oma FM-Antennin liitin on sellanen dorka niin saako siihen jotain adapteria jostain, että sopii perus DIN-soittimeen??
Tarkoitatko normaalilla DIN-liittimellä sitä vanhemman mallista n.3,5cm pitkää liitintä joka työnnetään soittimen sisään? Kyllähän noihin adaptereja saa vaikka Biltemasta tai Motonetista tai mistä tahansa autotarvikeliikkeestä. Itselläni sellainen on aina tullut soittimen mukana.
Avatar
tto
'Senator'
'Senator'
Viestit: 383
Liittynyt: 12 Heinä 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja tto »

Haet biltemasta ne radion irroituskoukut hintaan 1.70 euroa. Homman pitäs helpottua.
alpi00
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 21 Marras 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja alpi00 »

tai sit vaan yhellä pienellä ruuvvarilla jokainen kolo yksitellen auki, eli jokakolosta väännät yksitellen ja samalla otat kokoajan mankkaa ulospäin! olipas selkeesti sanottu!
despa
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 21
Liittynyt: 09 Huhti 2005, 15:07
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja despa »

B-Vectrassa on pirun tiukassa tuo radio. kokeilin blaupunktin soittimen koukuilla ottaa.. meni kyllä niihin reikiin, mutta ei hievahtanutkaan. sukkapuikoillakaan ei ollu kovin hyvä tulos. pitää käydä huomenna kyselemässä paikallisesta tarvikeliikkeestä, jos siellä olisi oikeita koukkuja.
Mitäs sitten jos ei irtoa oikeillakaan koukuilla? Jotain ideoita? :-?
Soikka
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 48
Liittynyt: 14 Syys 2004, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Soikka »

Omegassa vois auttaa, jos ruuvailee tupakansytyttimen/tuhkakupin siitä mankan alta pois, jonka jälkeen voi ohjailla ja oikoa asenuskehikkoa.

Omassa probleemassa auttoi, kun mankka oli survaistu ainakin kolmella ähkäisyllä koloonsa, jolloin asnnuskehikko oli taipunut lukittaen itsensä täydellisesti.
Vastaa Viestiin