Mantaan virinokka?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
TranceSami
'Senator'
'Senator'
Viestit: 356
Liittynyt: 02 Elo 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja TranceSami »

Mantani on suhtkoht vakio.. Eli 1.9cih l-jetronicin ruiskulla ja marteliuksen 2.5 putkistolla.. Onko tähän järkeä ostaa pelkästään kireämpää nokkaa? Onko merkittävää tehonousua vai pitäisikö alkaa virittämään kunnolla jos koneen ottaa auki?

Löysin vanhan tekniikanmaailman jossa oli Manta-B otettu viritettäväksi ja tuplakaasuttimet, 304 asteisen virinokan, ja 2.5 tuumaisen putkiston vaihtamalla kiihtyvyys saatiin nousemaan 10.7 -8.6s 0-100 km/h Tiedän kyllä että tulee kalliiksi kun hevosia aletaan lisäämään mutta mikä olisi teidän mielestänne halvin ja järkevin viritysvaihtoehto?! Onko tuossa pelkän nokan vaihdossa järkeä?!

Mielipiteitä kiitos!
Avatar
Realsanta
OCF Member 2016
Viestit: 10874
Liittynyt: 29 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Realsanta »

No saahan tuolla nokalla ja putkelle joku 15-25hv 2litraseen lisää tuohon 1.9 tulee varmaan hieman vähenmän

<font size=-1>[ This Message was edited by: Realsanta on 2005-03-07 17:17 ]</font>
ascona77
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1174
Liittynyt: 04 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Suomi Finland

Viesti Kirjoittaja ascona77 »

Muutappa putki 2tuumaseksi tai alusta 2tuumaa ja taka akselin ylityksen kohdalta loppu 2.5 tuumasella. Tulee pelkkiä teho häviöitä 2.5tuuman röörillä noin pienellä koneella, sitten vasta voi 1.9/2.0 litraseen laittaa 2.5tuuman röörin koko matkalle jos siinä ois joku 170heppaa.
Aluhao
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 180
Liittynyt: 14 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aluhao »

Mun mielestä joku suht mieto nokka on ihan fiksu ostos tommoseen lähes vakioon. Itellä oli 2.0E jossa oli jotain pientä viriä kanssa mut vasta nokan vaihto toi sitä oikeenlaista fiilistä. Se vakio nokka on semmonen trukin nokka että ei sillä mitään tee.
-Kun tekee ite niin saa mitä ansaitsee-
ProStreet
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2165
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ProStreet »

Vastaa Viestiin