t H. Moilanen
bensan paine
bensan paine
t H. Moilanen
EX (2000-2013): Omega B 2.0 8v, 3.0 V6 ja 2.0t
Re: bensan paine
Se pitää paineen vakiona suuttimen yli, jolloin virtaus on aina vakio. Helpottaa ehkä ecun hommia ja ecun säätäjiä tehtaalla, eikä kaikissa ruiskuissa edes käytetä edes mokomaa.
t.Mika
t.Mika
-
P. Lanttola
- 'Diplomat'

- Viestit: 3696
- Liittynyt: 06 Helmi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Alavus
- Viesti:
Jos lambda/lambdat on kunnossa niin niiden ansiosta seokset varmaan on olleet kunnossa tyhjäkäynnillä ja osakaasulla vaikka alipaine puuttuisikin.
Täyskaasullahan se puuttuu joka tapauksessa.
Mutta kannattaa se letku kiinni pitää jos joskus tulee sellaine paikka kone saa pärjätä omillaa ilman lambdasignaalia.
Täyskaasullahan se puuttuu joka tapauksessa.
Mutta kannattaa se letku kiinni pitää jos joskus tulee sellaine paikka kone saa pärjätä omillaa ilman lambdasignaalia.
Re: bensan paine
Tuohon tyyliin se ainakin koulussa opetettiin, eli sillä alipainesäädöllä pidetään suuttimen yli menevä paine-ero vakiona. Esim. kolmen barin järjestelmässä tyhjäkäynnillä imusarjassa vallitsee alipaine (n. 0,5bar) paineensäätimeen vaikuttava alipaine pienentää järjestelmäpainetta saman verran eli paine on noin 2,5bar, jolloin paine-ero on 3bar. Täyskaasulla ei ole alipainetta, ainakaan ei pitäisi olla, silloin järjestelmäpaine 3bar ja paine ero siis myös 3bar. Näin siis vapareissa.MiTu kirjoitti:Se pitää paineen vakiona suuttimen yli, jolloin virtaus on aina vakio. Helpottaa ehkä ecun hommia ja ecun säätäjiä tehtaalla, eikä kaikissa ruiskuissa edes käytetä edes mokomaa.
t.Mika
