Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Millanen homma/projekti on imusarjan vaihto tohon mun 1.6i -90 vectraan?
Onko paha irroittaa tms.? Ja onko pahasti ruostunut kiinni et saako sitä irti ees..? Jos nyt siel olis niit imuilmanvuotoja ja siksi ei lähde käyntiin..
ja mitä kannattaa vaihtaa samal.. tiivisteitä(kö?) yms.? ja mikähän tulee (noin.) hinnaksi? onko helppo vaihtaa..
just, paljon kysymyksiä kaipaa vastausta!!
joku saattaa tuntea mun tarinan.. mut..
Opel Vectra 2.0 GLS-i 1989 300 000km, OHC. - ei vähäpäästöinen
Jeps.
Toivotaan,että pääset mokomasta kiusnkappaleesta eroon
mahdollisimman pikaisesti,,,ei nämä kaikki Opelit ole tuollaisia,
mutta aika moni vanha kuitenkin tuollaista harmia tarjoilee.
Tsemppiä vaan.
thanks.. aika raasulta tuntuu.. tosta autosta tarjottiin 400 euroa.. onko totta et siit ei voi enempää pyytää?? vittu! ei kyl hyvältä näytä.. emmä voi sitä nii halvalla myydä, en millää.. jos myyn osat erikseen niin saan keveesti yli ton.. etupuskurin maalitkin makso hemmetti enemmän..
Suuri kyynel..
Opel Vectra 2.0 GLS-i 1989 300 000km, OHC. - ei vähäpäästöinen
Marko-85 kirjoitti:thanks.. aika raasulta tuntuu.. tosta autosta tarjottiin 400 euroa.. onko totta et siit ei voi enempää pyytää?? vittu! ei kyl hyvältä näytä.. emmä voi sitä nii halvalla myydä, en millää.. jos myyn osat erikseen niin saan keveesti yli ton.. etupuskurin maalitkin makso hemmetti enemmän..
Suuri kyynel..
Mää myin C20NE koneisen Gt Astran 500€
Siinä oli nokkahihna poikki ja justiinsa katsastus ovella.
Toimivassa ja toimimattomassa on kuitenkin vissi ero ja sen näkee myös hinnassa.
Kannattaa riisua noi heebelit pois ja myydä erikseen/säästää seuraavaan projektiin.
Älä nyt hyvä mies autoasi myy! Koetahan vielä selvitellä jos olis vaikka siitä imusarjan tiivisteestä pala pois tai jotain. Periks ei kannata antaa, viat korjataan kun ne tulee. vaikka joutuisi välillä päätä lyömään seinään...
Taitaa olla sellaiset kuparimutterit, myös siinä imusarjassa. Eli ei pitäis ruostua kiinni. Istuhan nyt ihan rauhassa alas ja ala systemaattisesti ratkoa onkelmaa, sulje pois tarkistetut/vaihdetut asiat niin pikkuhiljaa vaihtoehdot vähenee. Älä kuitenkaan suin päin riennä kauppaan ostelemaan kaikenlaista palikkaa. Ja hei, korjatusta pirssistä voit sitte pyytää vähän enemmän..
oonko hento vai niin tymä, mut aamulla kun heräsin ja ulos vilkaisin ja aurinko kimmelsi konepellin pintaa ja tuli olo et autoani en myy.. niinpä ´keltanokka´, kiitos tsempistä.. Nyt sit pitää vaan katsoa kaikki uudestaan.. periksi ei anneta! Sori vaan kaikille joille jo hehkutin et myynnis on..
Nii, yksinkertaisesti jos joku selittäisi ton imusarjan irroitus.. elikä pitääkö jotain repiä ens irti et voi imusarjan irrottaa?
Toiseksi voisi ton starttimoottorin rempata.. eikös se pitäis auton alta irroitella? vai..
Elikä auto on edelleen 1.6i -90 veccu.. jep jep..
Opel Vectra 2.0 GLS-i 1989 300 000km, OHC. - ei vähäpäästöinen
mulla teki kadett 1.6i samaa vaihdoin bensansuod. niin alko toimii ja putsasin tankista suodattimen mikä oli bensa pumpun alla eli teki aluks röpötti n.3000 kierroksesta loppuun asti ja sit ei enää käynnistyny ollenkaan
moi.. taas.. jep, noi sudattimet olen kyl katsionut ja vaihtanut, et niis ei pitäis ol mitää vikaa..
Äsken sain nyt imusarjan irti (jee) mut eipä näkynyt ainakaan ihan heti mitään lohkeamia tai säröjä yms. mut se tiiviste oli kyl aika paskana.. siis tiivisteen välis oli hiekkaa molemmin puolin.. se menee vaihtoon.. mitä sil imusarjal kannattaa nyt sit tehdä vielä ennen kuin laitan paikoilleen.. tai mitä nyt seuraavaksi..?? onko jotain jota vois tehä/kannattaa tehä? Mites se starttimoottori? sitä ei kait lähiaikoina ole vaihdetu/korjattu/huollettu ja huom! autolla on ajettu kuitenkin 350 000km.. =) et mitä seuraavaksi??
Opel Vectra 2.0 GLS-i 1989 300 000km, OHC. - ei vähäpäästöinen
Eipä sille imusarjalle välttämättä kannata muuta tehdä,kuin puhdistaa se ja kaikki siinä kiinni olevat osat huolellisesti.
Tietty jos haluaa,niin voihan sen vaikkapa maalata
Tiivistepinnan suoruus kannattaa katsoa vaikkapa laittamalla se peiliä vasten.