1.2S corsan jakopää

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
hsorvala
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 05:46
Paikkakunta: Nivala

1.2S corsan jakopää

Viesti Kirjoittaja hsorvala »

Tulipas eilen laitettua tutun corsaan uusi nokka, nostajat ja keinut.. Jakopäässä merkit kohdillaan.. Auto käy todella sievästi, mutta kun ajettiin niin pikkukierroksilla auto nyökki eteenpäin?? Auto ei varmaan nätisti toimi jos alakerta olis 180astetta pielessä jaon suhteen? Syttyä kääntämällä parani vähän mutta silti nyökkii.. Mikä vois olla vikana?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Eipä sitä edes saa 180 astetta väärin. Alahihnapyörällä on se ajoitusmerkki vain yhdessä kohtaa ja se hihnapyörä sopii paikoilleen vain yhdessä asennossa kun siellä on kiila joka pitää sen kohdillaan.

Onko sytytys muuten kunnossa? Jakaja, alipainesäädin, tulpanjohdot jne?
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
hsorvala
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 05:46
Paikkakunta: Nivala

Viesti Kirjoittaja hsorvala »

kyllä se pelaa muuten hyvin.. tänään kävin ajamassa ja tulin siihen tulokseen että voimansiirrossa on väljää tai koneen kumeissa.. 1 ja 2 pinta kaasulla ajettaessa nyökkii ja tuntuu kuin vetopuolella olisi siis väljää.. En varma kyllä ole.. ripeämmällä/normaalilla kiihdytyksellä ei tuota nyökkimistä ole.
msj
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 26 Loka 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja msj »

Moottorinkumit tarkastelun alle vaan. Tarkistappa vielä virranjakajan pyörijän alta löytyvät painot ettei ole irti tai jouset poikki/väsyneet. (mikäli delcon sytkä) Jos irti niin varmasti rykii ja käy ihan ihmeellisesti.
hsorvala
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 05:46
Paikkakunta: Nivala

Viesti Kirjoittaja hsorvala »

jakaja on kertaalleen vaihdettu.. oli juuri sisuskalut irti. Tukikumit pitää syynätä..
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16109
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

Taitaa olla useiden 1.2S Corsien onkelma...

Mulla tuon aiheutti virranjakaja, joka oli mystisesti hypännyt pois nokka-akselin urastaan???? Aiheutti ennakon muutoksen ja klappia pyörijän akselille.

Tarkista, onko akseli väljä.
Vastaa Viestiin