vectra 2.0dti -99 ei käynnisty

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
liftari
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 07 Kesä 2005, 09:54

vectra 2.0dti -99 ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja liftari »

Eli ongelmana on otsikon mukainen farmari joka ei suostunut enään käynnistymään kun sen hetkeksi sammutin. Mikään merkkivaloista ei hälytä, startti pyörii ja naftaa on tankissa. Konepelti auki ja filtteristä naftaletku irti - startataan ja mitään ei valu letkun päästä?

Onko Opelissa esim. "välipumppuja" ennen konehuonetta, mistä voisi alkaa vikaa etsimää vai olisiko jollakulla jotain muita tippejä mistä aloittaa?

kiitoksia etukäteen,
Jari
xgxastra
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 102
Liittynyt: 08 Kesä 2005, 21:33
Paikkakunta: Siilinjärvi

Re: vectra 2.0dti -99 ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja xgxastra »

liftari kirjoitti:Eli ongelmana on otsikon mukainen farmari joka ei suostunut enään käynnistymään kun sen hetkeksi sammutin. Mikään merkkivaloista ei hälytä, startti pyörii ja naftaa on tankissa. Konepelti auki ja filtteristä naftaletku irti - startataan ja mitään ei valu letkun päästä?

Onko Opelissa esim. "välipumppuja" ennen konehuonetta, mistä voisi alkaa vikaa etsimää vai olisiko jollakulla jotain muita tippejä mistä aloittaa?

kiitoksia etukäteen,
Jari
Itse painiskelen oman dti farkun vm.98 kanssa. Itselläni (ilmamassamittari/ahtopaineanturi vikaa) ja satunnaisesti ongelmana, ettei auto sammu vaikka virta-avain on kädessä. Huomasin sitä vikaa etsiessä, että konehuoneessa siinä ohjaustehostimen luona olevassa relekotelossa on ensimmäinen rele etupäästä katsottuna sellainen, joka ilman kyseistä relettä kyllä starttaa muttei käynnisty. Kokeile koputella sitä ja käynnistää.
Kauko
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 224
Liittynyt: 06 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: E-Häme

Viesti Kirjoittaja Kauko »

Enpä tiedä Astroista, mutta ainakin joissakin malleissa on polttoaineen siirtopumppu tankissa, jonka simahtaminen aiheuttaa käynnistys vaikeuksia.
eerom
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 130
Liittynyt: 03 Marras 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja eerom »

vilkahtaako moottorin merkkivalo virrat päälle laitettaessa ja sammuu hetken päästä? jos valo jää palamaan on vika jonka auto tunnistaa ja ei anna käynnistyä. Onkohan noissa diiseleissä noita siirtopummpuja ollenkaan, epäilen.
*DTI*
liftari
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 07 Kesä 2005, 09:54

Viesti Kirjoittaja liftari »

Täytyypä koittaa koputella releitä kunhan huomenna pääsee töistä. Ihme vika vain on kun ajaa autolla pihaan, sammuttaa ja sitten ei enään edes lupaa. Moottorin merkkivalo kyllä syttyy virrat päälle laitettaessa ja sammuu hetken päästä ihan normaalisti.
Johtaja
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 24 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Johtaja »

vetää välistä ilmaa polttoainelinjaan :o
Senator-B 3.0 24valve 1991--myyty
Monza 3.0 1985--myyty
Ascona B 1981--myyty
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

Kaasu pohjaan ja PITKÄ starttaus ~30sek niin pitäisi käynnistyä. Näin ainoastaan jos syöttöpumppu ei ole hajonnut ja kunhan akussa riittää potkua. Nuo vuodot PA-järjestelmässä saa aikaa noita käynnistysongelmia dieseleissä. Vuotavat paluuletkut ja suutinpukkien huonot tiivisteet ovat niitä syitä miksi nuo Opelin dieselit eivät aina meinaa kännityä.
__________________________
liftari
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 07 Kesä 2005, 09:54

Viesti Kirjoittaja liftari »

Eipä auttanut koputtelu eikä starttaaminen. Olisiko kellään tietoa missä magneettiventtiili, tai millä nimellä sitä härpätintä kutsutaankaan joka katkaisee polttoaineen syötön, sijaitsee?
xgxastra
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 102
Liittynyt: 08 Kesä 2005, 21:33
Paikkakunta: Siilinjärvi

Viesti Kirjoittaja xgxastra »

liftari kirjoitti:Eipä auttanut koputtelu eikä starttaaminen. Olisiko kellään tietoa missä magneettiventtiili, tai millä nimellä sitä härpätintä kutsutaankaan joka katkaisee polttoaineen syötön, sijaitsee?
Syöttöpumpussa on ilmeisesti sammutussolenoidi joka jousipainotteisesti painaa karan kiinni kun virtakatkaistaan. Älä kysy missä kohtaa.
Oletko muuten tarkastanut sulakkeet myös konehuoneen rasioilta?
Haynesin korjauskäsikirja ei näytä muita sähkökuvia kuin ohjausboksille tulevat laitteet...siinäkään ei ole ilmoitettu mahdollisia "härpäkkeitä".
liftari
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 07 Kesä 2005, 09:54

Viesti Kirjoittaja liftari »

Kaikki sulakkeet on tarkastettu jotka olen löytänyt. Pitää vielä käydä kaikki laatikot läpi ja tarkastaa uudelleen.
liftari
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 07 Kesä 2005, 09:54

Viesti Kirjoittaja liftari »

Tulipa nyt löysytettyä suuttimelta putki ja sieltä alkoi pikkuhiljaa valua naftaa pihalle (startattaessa). Pitäisikö sen tulla tuhannen paineella? Voiko moisesta päätellä että sammutus solenoidi ei ole rikki vaan pumpusta on tehot hukassa?
jjvirtan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3916
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja jjvirtan »

No mulla on nyt autossa tuollainen samanlainen ongelma.Miten tuo ratkesi?
Nuo releet siinä konehuoneessa oikealla olevassa rasiassa taitavat olla hehkuihin liittyviä?
Itse epäilen et hehkut pimeet niin totaalisesti yhtäkkiä kieltäytyi lähtemästä.
C1. Vectra 1.8 GTS
Astra G 1.6 8V
Myyn:2.0 dth moottori osina,myös apulaitteet.
Vastaa Viestiin