x20xev: Ohivuotoa on ja ei ole .... Edit: Ohivuoto korjattu

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
puslaman
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 294
Liittynyt: 21 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja puslaman »

Moro,
Kiitos maallikkoa valaisevasta ja oikaisevasta vastauksesta. Lisäsi taas tietoa männän käyttäytymisestä.

Tuo oli kiinnostava tietää, että mäntä kuormittaa sylinteriä "painepuolelta" enemmän, vaikkakin se kuluukin 4:ltä suunnalta. Osuukohan palorintama männän päähän toisepuoleisesti, kun on tuollainen taipumus kääntää mäntää ja lisätä painetta toiselle puolelle. Vai johtuukohan siitä, että kampiakseli "vastustaa" männän liikettä alaspäin työtahdin aikana, ja mäntä luontaisesti alkaa lisäämään painetta toiselle sivulle, koska kiertokanki ei täysin ole suorassa mäntää nähden. (Äh, ei tarvitse vastata.Mulla tulee vastatuksista vain lisää näsäviisaita kysymyksiä, ja päättelyitä. Varmaan männän liike pitäisi mallintaa matemaattisesti, että kaikkiin kysymyksiin saataisiin vastaukset.)

>normaalistikkin toimivassa moottorissa se sylinteri kuluu eniten >yläpäästään, siellä kun renkaisiin kohdistuva paine on suurin.

Ja ilmeisesti tästä johtuukin se, että sylinteri kuluu tasaisesti yläpäästää tehden ns.olakkeen.

>Mahtaakohan autossa olla peräkoukku?
Ei ole, mutta tykkään ajaa matalilla kierroksilla ja suurella vaihteella. Sen verran ajokokemusta kuitenkin on, että osaan kyllä ajoissa vaihtaa vaihteen. Voihan se tietysti olla,että ei ole voitelua ollut tarpeeksi.

>Totta, mutta ei sylinterin yläreunasta, vaan lähinnä keskikohdan >alapuolelta. männt kun ovat alumiinia, ei se kuluta sylinteriä, vaan >mäntiä.

hmmm. Silloin kun mekaanikot korjasivat moottoria, he ilmoittivat ,että mäntä oli epänormaasti "hakannut" sylinterin yläpäästään ulos mitoistaan (=käyttökelvottomaksi). Kun yritin jälkeenpäin utelin oliko sylinterin pää ovaalin muotoinen, vastattiin ,että sylinteri oli "tynnyrin" muotoinen. En suoraansanoen tajunnut vastausta. Kun puhuit ,että sylinterin keskikohta kuluu, niin siitä tulikin mieleeni,että jotkuhan tunnyrit ovat keskikohdaltaan halkaisijaltaan suurempia. Elikkä mun autossa taisi siis yläpäästä lyhyeltä matkalta kulunnut sylinteri + keskikohdalta kulumaa, jos tynnyri tulkinta pitää paikkansa.

hmm. mahtoikohan asentaja haluta vaihtaa männät juuri siitä syystä,että mäntä oli kulunnut.

.... alunperin aloin ihmettelemään asiaa sen takia, että ohivuotomittauksen tehnyt erittäin kokennut mekaanikko ei oikein osannut sanoa täsmällistä vikaa - muista sylinteristä merkittävästi suurempaa ohivutoa tapatui vain YKK:ssa ja milli pari YKK:n alapuolella. Lisäksi suurehkon Tamperelaisen koneistamon kertoi poikkeuksellisen suuren sylinterin yläpään kuluman olevan esimmäinen , jonka olivat nähneet Opel:ssa. Ulkomaisilta web-sivultasitten löytyikin tämä järkeenkäypä selitys juuri tuhon sylinterin yläpään kulumiseen. Tälläkin foorumilla on linkkiosiossa linkki MIG Vauxhall foorumille. Siellä on söötsillä "piston slap"-sanoilla monta juttua ilmiöstä.


... nyt täytyy tunnustaa ,ettei tietoni riitä enempää keskusteluun. Suuntaan nyt autoinnostukseni autotietokoneprojektin eteenpäinviemiseen, jos vaikkapa ensi kesänä voisi navikoida GPS:llä.

-puslaman
Vastaa Viestiin