Katselin jo Haulla mutta aika heikosti löytyi vastaavia juttuja.
Eli huolena vuoden 1996 Vecu, ajettu vasta 174tkm. Auto ei ole minun, sijaitseekin tuhannen kilsan päässä joten olen huolessa mukana ainoastaan henkisesti.
Koneesta alkoi kesällä kuulua satunnaista kilkatusta, tuntui kuuluvan esimerkiksi kun vaihdettaessa löysätään kaasu. Nyt ääni on mennyt kuulemma jo niin pahaksi ettei autolla uskalla enää ajaa! Puhelimessa minäkin sitä kuulostelin ja sellainen kevyt kilkatus se on, tuntuisi kuulemma kuuluvan koneen yläkerrasta. Joutokäynnillä ääntä ei kuulu. Mitään käyntiongelmia ei esiinny vaan moottori käy ja vetää täysin normaalisti.
Minkälaista ääntä ne moottorit ovat pitäneet joista on irronnut venttiilinohjarikumeja? Kun minulla tulee ensimmäisenä mieleen että ne olisivat siitä hajoamassa. Öljyä kone on syönyt tasaisesti jo kymmenien tuhansien kilsojen ajan, muttei mitenkään epätavallisen paljoa. Ja niin, nyt on juuri äskettäin vaihdettu uudet öljytkin eikä ääni siitä kummentunut. Ei kai kulunut nokka-akselikaan voi tuollaista ääntä pitää?
Korjaamotilanne on tuolla Lapin pikkukylässä varsin heikko, joku yksi asentaja paikallisesta huoltikselta löytyy, Opel-huoltokin siinä on, mutta isompi paja on sitten vasta Rovaniemellä. Ja sielläkin oli puhelimella asiaa kysyttäessä annettu varsin arvokkaita neuvoja; tarkista että koneessa öljyä!
Minkälainen homma tuo venttiilikopan kannen avaus ja mahdollinen ohjarikumien vaihto-operaatio on suorittaa itse?
Isä-ukki on kyllä tehnyt autojen kanssa vaikka mitä vuosien saatossa mutta tuota moottoria ei luonnollisestikaan tunne lainkaan.
Katsoin jo hätäavuksi että Vecuun näyttää saavan jo suomenkielistä korjausopastakin.
Asiantuntija-apua kaivataan: X20XEV kilkattaa
-
Aika
- 'Admiral'

- Viestit: 215
- Liittynyt: 19 Tammi 2004, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
-
-jupe-
- 'Diplomat'

- Viestit: 2547
- Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Päijät-Häme
-
Aika
- 'Admiral'

- Viestit: 215
- Liittynyt: 19 Tammi 2004, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
-
Aika
- 'Admiral'

- Viestit: 215
- Liittynyt: 19 Tammi 2004, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
-
Aika
- 'Admiral'

- Viestit: 215
- Liittynyt: 19 Tammi 2004, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
-
ascona_c
- OCF Member 2020
- Viestit: 9629
- Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00
-
JS34
- 'Diplomat'

- Viestit: 1674
- Liittynyt: 14 Syys 2002, 03:00
- Paikkakunta: Kempele

