Kampiakselinasennontunnistin

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Hablo
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 25
Liittynyt: 07 Syys 2005, 12:35

Kampiakselinasennontunnistin

Viesti Kirjoittaja Hablo »

Pitääkö tunnistimen Liitinpinnien välillä (3kpl) oltava resistanssia??? Vastusmittari näyttää ääretöntä kaikkien pinnien välillä, mutta ei kone käytiin lähdekkään. Voisikohan vika olla kyseisessä mokkulassa. Nokka-akselin tunnistin antaa vastusarvot. Vikavalo vilkkuu edelleen. Netissä olevat ohjeet, joiden avulla voi tulkita vikatiloja vaikkutta suomalais-ugrilaisilta?? Onko joku urhea uhrannut tieteelle ja tökkinyt paperiklemmareilla diagnosi pistoketta pelkäämättä, että boxi palaa kuin paskan liekki. Eli toimiiko ne ohjeistukset aikuisten oikeesti? Vika on jokatapauksessa virtapuolella, koska kipinää ei tule.
Kone on X20xEV.
Avatar
Veccura A
'Senator'
'Senator'
Viestit: 805
Liittynyt: 21 Huhti 2003, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Veccura A »

En muuta pysty kommentoimaan, kuin sen, että ne ohjeet siellä topbuzz:n sivuilla toimivat ihan aikuisten oikeasti. Itse lukenut "klemmarilla" vikakoodit sekä entisestä X20XEV:stä että nykyisestä C20XE:stä. Eikä oo boxit palanut :roll:
** BMW 130i ** Ski-Doo MXZ X-RS 850 **
Hablo
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 25
Liittynyt: 07 Syys 2005, 12:35

Viesti Kirjoittaja Hablo »

Sain käsiini manuaalin, jossa sanotaan että. Malleissa, joiden 16-napaisessa testipistokkeessa ei ole napaa kohdassa 6, vikakoodeja ei näytetä häiriövalon avulla. Siihen tarvitaan vianmäärrityslaite.

Samaisessa opuksessa ilmoitetaan myös antureiden vastusarvot.
Tässä nämä, jos vaikka olisi apua muillekkin.

Kampiakseli (RPM)-tunnistin navat 1&2 10,3-14,4 ohmia, 2&3 0,3-0,5 ohmia

Nokka (CMP) tunnistin navat 1&2 10,7-14,7 ohmia 2&3 0,4-0,6 ohmia
Hablo
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 25
Liittynyt: 07 Syys 2005, 12:35

Viesti Kirjoittaja Hablo »

Edellä esittämäni vastusarvot eivät todellakaan pidä paikkaansa, ainakaan B-Omegan kohdalla. Hall-tyypiset anturit viottuvat helposti, jopa väärin suoritetusta "mitauksesta". Joten opetus on se, että Webissä oleviin ohjeisiin tulee suhtautua varauksella aina.
Avatar
Jarnok
'Senator'
'Senator'
Viestit: 546
Liittynyt: 17 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Jarnok »

Hablo kirjoitti:Edellä esittämäni vastusarvot eivät todellakaan pidä paikkaansa, ainakaan B-Omegan kohdalla. Hall-tyypiset anturit viottuvat helposti, jopa väärin suoritetusta "mitauksesta". Joten opetus on se, että Webissä oleviin ohjeisiin tulee suhtautua varauksella aina.
Mutta jos ei uskalla kokeilla mitään niin on parempi viedä se auto korjaamolle kuin itse alkaa säätämään. Se ei pelaa joka pelkää.
Hablo
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 25
Liittynyt: 07 Syys 2005, 12:35

Viesti Kirjoittaja Hablo »

Joo tuo on kyllä ihan totta. Mutta pitää muistaa sekin, että säädät viikon ja vaihdat ehjät osat ehjiin ja viet sit kumminkin korjaamolle.
fender
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 47
Liittynyt: 05 Marras 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja fender »

Jos se vikavalo tosiaan vilkkuu käynnistysyrityksen yhteydessa häiriö on ajoneston puolella.
Hablo
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 25
Liittynyt: 07 Syys 2005, 12:35

Viesti Kirjoittaja Hablo »

Jep, Niin oli. Selvisi testerissä. Syy miksi ajonesto oli mennyt päälle, sitä ei tiedä kukaan. Autoa ostaessa pitää vaatia asiapapereiden mukana myös carpass, jossa on ajoneston puk-code sekä avaimen jyrsintäkoodi. Sen saa kyllä valmistenumerolla tehtaalta, mutta kurittaa tietenkin massia.
Vastaa Viestiin