Penkinlämmittimen kytkin ja kytkennät (Omega B)

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
bomppu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 22
Liittynyt: 28 Syys 2005, 16:43
Paikkakunta: JKL

Penkinlämmittimen kytkin ja kytkennät (Omega B)

Viesti Kirjoittaja bomppu »

Mietin tuossa, että jos vaikka hommaisin tuon FM-modulaattorin virtakatkaisijan tilalle penkinlämmitimen kytkimen, kun ei tuossa moisia ole. Jos jostain moisen löytäisin, niin pystyisikö sitä tuossa yhteydessä hyödyntämään? Ja jos voi niin miten se pitäisi siihen kytkeä? Yleismittaria minulla ei ole ja olen ihan käsi muutenkin sähköasioissa :(

Konsolin takana ne liittimen johdothan menevät jotensakin noin (kolmella rivillä 2 lokeroa):

tyhjä | harma&keltainen
musta | ohjuritappi
musta&keltainen | ruskea

Musta lienee maa ja onko ruskea sisääntuleva päävirta? 12V? Joku noista on ilmeisestikin jonkinlainen "herätejohto" tai mikä lie, kun noihin muihin tuntui syttyvän se taustavalo ajovalojen ollessa päällä? Myös 12V? Mikä niistä on se, josta luuluisi ottaa se lähtevä virta... tässä tuolle FM-modulaattorille?

Onko nuo kaikki jo sen penkinlämmittimien sulakkeen takana pitäisikö tuolle modulaattorille laittaa vielä oma sulake? Vai olisiko loogisempaa/turvallisempaa jos vedän radiolle tulevista johdoista vastaavat noiden penkinlämmittimen johtojen tilalle, niin että ovat samassa piirissä / saman sulakkeen takana?

Niin ja voikos toisen piirin maata hyödyntää turvallisin mielin toisen maadoittamiseen? Aika perusteita varmaan, mutta...

Auttakaa vielä tyhmää, pliis :oops:
Omega 3.0 Sport (-98 farm.)
bomppu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 22
Liittynyt: 28 Syys 2005, 16:43
Paikkakunta: JKL

Viesti Kirjoittaja bomppu »

Tuosta kytkentäkaaviostahan rupes pikkuhiljaa ymmärtämään jotain, kun sitä vähän aikaa tutki...

harmaa keltainen ilm. tulee valoilta ja musta sulakkeelta 15. Mutta tuolta sulakkeelta ei kai tule kuin 15A, vai? Paljonkohan sieltä ajovaloilta päin tulee? Se modulaattorihan ottas 30A, eli ei riittäne?

Sulake 10 ei ilmeisesti ole käytössä ja siihen on tarkoitus laittaa 30A sulake. Voisiko tuolta tuoda sen virran sille vehkeelle? Mutta mutkistuukos kuviot miten, jos haluaisi edelleen sen penkinlämmittimen kytkimen mukaan? Pitäs tietää niiden kytkimen lamppujen tehot/kuormat vai onko ne merkityksettömän pieniä?

Pää savuaa prkl... miksei sitä voi ymmärtää noita sähköjuttuja... :evil:
Omega 3.0 Sport (-98 farm.)
Avatar
Lallevihtinen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2003
Liittynyt: 03 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lallevihtinen »

Joo johdot sulla on nyt oikein tiedossa, ja sen kytkimen merkki lamut on 1,2W että niillä ei suurta merkitystä oo. Kannattaa ottaa myös huomioon että kovin ohut johto ei kestä tota 30A virtaa ainakaan jatkuvasti että varman päälle jos tekee vois vetää paksummat piuhat sille.
Vastaa Viestiin