Tuossa kerran herätimme akun laittamalla auton käyntiin kaapeleilla, annettiin käydä jonkun aikaa ja sitten lataukseen. Akku alkoi ottaa virtaa vastaan. Ilmeisesti tuo kaapelikäynnistys antoi niin ison virtapiikin, että patteri heräsi henkiin.
Nuo uudet pienet laturit (nimeä en muista, olikohan peräti ruotsalainen laite) ovat olleet hyviä. Niitä on aika monessa akku ym liikkeessä myynnissä. Sopii monenlaiseen akkuun ja on tosi pieni kooltaan, voi asentaa vaikka autoon kiinteästi ja ottaa virran siihen vaikka lohkolämppärin haaroitusjohdolta tai vastaavasta.
Onko se akku ollut käyttämättä pitkään? Jos akku jätetään ns. seisontaan pitkäksi aikaa ilman latausta voi akku sulfidoitua pilalle muutamassa kuukaudessa. Akkua tulisi ladata säilytysaikana ainakin kerran kuukaudessa. Esim. moottoripyöräakun saa tuhottua talvisäilytysaikana jättämällä akun paikalleen moottoripyörään. Akunlaatu ratkaisee paljon kuinka hyvin se pitää varausta säilytysaikana. Akun säilymisen edellytys on tosiaankin napajännitteen pitäminen oikeissa arvoissa. Napajännite ei tulisi laskea pitkäksi aikaa ( puhutaan viikoista) alle 12.2 V. Kun akku ei ala latautua eli ei ota virtaa voidaan puhua jo alkaneesta kennojen sulfidoitumisesta. Akku voi vioittua muutenkin eli kenno tai kennot mennä poikki. Uusikin akku voi rikkoutua. Huom. kun latailet akkua muista tarkistaa että kennoissa on oikea määrä nestettä.
me ainaki laitettiin ammattikoulus sata 2 laiska viiattiin 24 volttia kyllä muuten pyöritti starttia hyvin, tosin en muista enää heräskö akku henkiin vai kuoliko kokonaan
omega b2 farkku 2,2 16v.tomaatti
ex:"mv6"manuaali-94
vectra-b2 -99 2.0 sport voyage
omega-a 3,0 12v.-87
Ei nuo nykyajan akkulaturit lähdekään lataamaan täysin tyhjää akkua. Ne vaatii akusta useamman voltin "vastajännitteen". Olen meinaan töissä saanut herätellä "tyhjiä" akkuja koska akkujen takuutapaukset tulee pääosin meikäläiselle.
Yksi hyvä keino herättämiseksi on laittaa esim. täysi akku yöksi kiinni apukäynnistyskaapeleilla siihen tyhjään akkuun, aamulla jännite on noussut
yleensä riittäväksi että lähtee lataamaan normaalilla akkulaturilla. Aaargh, sunnuntaiaamu, ei jaksa\pysty kirjoittaan enempää......