C20XE päästöistä

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Makah
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 18 Loka 2004, 03:00

C20XE päästöistä

Viesti Kirjoittaja Makah »

Calibran päästöissä siis olisi ihmeteltävää. Autossa on lähes uusi katti (alle 1000km) ja vikaa etsitään siltä pohjalta, ainakin alkuun, että vika olisi jossain muualla.

Päästöt tyhjäkäynnillä:
HC ppm: 130 // CO%: 0,5% // O2: 1,2 CO2% 14,0

Kierroksilla:
HC ppm: 180 // CO%: 0,8 // O2: 1,0 // CO2% 14,0 // Lambda 1,00

Noita arvoja ollaan ihmetelty. Vaikuttaisi, että käy liian rikkaalla, mutta miksi? Happiarvot ovat ainakin AutoDatan mukaan tuplat maksimiohjearvosta, joten ollaan mietitty saako kone liikaa happea ja lambda yrittää korjata rikkaammalle siinä onnistumatta? Lambda on todennäköisesti ehjä, että etsitään sitä vikaa ainakin ens alkuun pakosarjan etupuolelta!
Avatar
Mika.L
'Senator'
'Senator'
Viestit: 666
Liittynyt: 12 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: mikkeli

Viesti Kirjoittaja Mika.L »

onko sytkäosia vaihdettu???
Frontera A X22XE -96
E39 525 Touring -02
Makah
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 18 Loka 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Makah »

Ainoastaan tulpat vuosi sitten. Johdothan saattaisi olla yksi mahdollisuus? Kone käy ja kukkuu aivan täydellisesti muuten.
Makah
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 18 Loka 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Makah »

Voiko lambda olla rikki, vaikka jollain boschin pakokaasutesti/säätölaitteilla lambda-arvot näyttävät pelittävän vaikka kaikki muut on korkealla? Nyt pientä testiajoa ajellut ja kulutus on noussut myöskin reippaasti, joka kielisi hajonneesta lambdasta (monesta muustakin). Vikakoodeja boksi ei kuitenkaan anna mitään.
Vastaa Viestiin