Calibran päästöissä siis olisi ihmeteltävää. Autossa on lähes uusi katti (alle 1000km) ja vikaa etsitään siltä pohjalta, ainakin alkuun, että vika olisi jossain muualla.
Päästöt tyhjäkäynnillä:
HC ppm: 130 // CO%: 0,5% // O2: 1,2 CO2% 14,0
Kierroksilla:
HC ppm: 180 // CO%: 0,8 // O2: 1,0 // CO2% 14,0 // Lambda 1,00
Noita arvoja ollaan ihmetelty. Vaikuttaisi, että käy liian rikkaalla, mutta miksi? Happiarvot ovat ainakin AutoDatan mukaan tuplat maksimiohjearvosta, joten ollaan mietitty saako kone liikaa happea ja lambda yrittää korjata rikkaammalle siinä onnistumatta? Lambda on todennäköisesti ehjä, että etsitään sitä vikaa ainakin ens alkuun pakosarjan etupuolelta!
C20XE päästöistä
Voiko lambda olla rikki, vaikka jollain boschin pakokaasutesti/säätölaitteilla lambda-arvot näyttävät pelittävän vaikka kaikki muut on korkealla? Nyt pientä testiajoa ajellut ja kulutus on noussut myöskin reippaasti, joka kielisi hajonneesta lambdasta (monesta muustakin). Vikakoodeja boksi ei kuitenkaan anna mitään.

