Hyvin menee...

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Kadett GSi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 85
Liittynyt: 05 Marras 2005, 12:26
Paikkakunta: Lohja

Hyvin menee...

Viesti Kirjoittaja Kadett GSi »

Saatana kun kaikki hajoo!!!
Eilen ajelin töihin päin, niin kadetista meni kytkinvaijeri poikki. Jee jee.
Soitin sitten broidille, että tuo mun toisen kadetin et pääsee töihin.
Noh, töihin menomatka meni ihan hyvin mitä nyt muutaman minuutin myöhästyin. Lähdin siinä 6 aikaan aamulla töistä ajelemaan niin puolessa välissä matkaa alko hantin puolen eturengas tärisemään niin vitusti. Pysähdyin ja katoin onko se tyhjä, eipä ollut. Jatkoin matkaa.
Tuntui oudolta ohjata. Veti koko ajan oikealle päin ja rattia piti kääntää vasemmalle. Sillon kun ratti on keski asennossa, tuntuu kun siinä olis joku "kuollut kohta" sitten kun hiljakseen kääntää, niin pyörät muljahtaa yhtäkkiä ja sit mennäänki ihan mihin sattuu. Oli mielenkiintosta ajaa vajaa 60 km kotiin.
Pihalla katoin sitten hantin puolen rengasta. sisäreunasta kulunut n. 4 mm pois ton matkan aikana. Kuskin puolelta ei niin paljoo, mut kumminki. Kiva.

Jos jollain jotain ehdotuksia mikä vittu tossa on kun ei meinaa rattia totella ja kuluttaa renkaat sisäreunasta, niin saa kertoa.
Auto on vm 85 2.0gsi kadetti 8 venttiilinen.

Ja sit vielä että onko vaikea homma vaihtaa kytkinvaijeri 1.8i vm90 kadettiin?
Avatar
Undertaker
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5381
Liittynyt: 11 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Undertaker »

Kytkinvaijerin vaihto on lapsellisen helppoa ainakin 2.0 16v kadettiin. Joten varmasti yhtä helppo tähän sinunkin autoosi. Hintaa en tiedä kun itsekin vaihdoin varaosa kadetista omaani viime kesänä.

Ja suosittelen että otat oikeanpuoleisen renkaan pois ja katsot mikä sieltä on hajonnut. Ettei vaan olisi alatukivarsi ruostunut ja revennyt irti alustasta?
Kadett GSi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 85
Liittynyt: 05 Marras 2005, 12:26
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja Kadett GSi »

Oli jo molemman puolen renkaat irti. Ei näkynyt mitään kummallista. Tukivarret on paikoillaan. Ei ymmärrä.
Heiluttelin pyöriä siinä kun auto oli tunkattuna ylös. Kun renkaat suorassa ja heiluttaa ihan vähän niin ratti ei sano mitään, mut se on vaan siinä kohtaa. eli keskellä ja n 10 astetta molempiin suuntiin.
Sit jos käntaa jompaankumpaan reunaan niin ei vikaa.
Mutta mikä noihin pyörän kulmiin sit vaikuttaa???
Saatanan saksalaiset! Ei ymmärrä.
Avatar
A_Manta_1972
'Senator'
'Senator'
Viestit: 846
Liittynyt: 14 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Lumijoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja A_Manta_1972 »

Tarkistapa raidetangon päät molemmin puolin, ja muutenkin pallonivelet sieltä alhaalta. Kyllä siellä jotain varmankin hajalla on. Mielummin sen löytää pihalla kuin kasikympin vauhdissa maantiellä.
aki (piste) lahtinen (at) dnainternet (piste) net
A-Manta vm. 1970 projekti Projektikuvia... Ex: Omega MV6 STW vm. 1997
--
Parempi haku: Google + "site:www.ocf.fi/forum" + hakusanat
-Petsku-
OCF Member 2016
Viestit: 3570
Liittynyt: 19 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Seinäjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Petsku- »

kannattaa tarkistaa myös renkaan kunto. Jos on mennyt renkaan vyöpoikkin niin saattaa aiheuttaa tuollaisia oireita.

Ittellä Vectra teki vähän samalla lailla, muttei noin voimakkaasti ja vika löytyi vänkärin puolen etupyörästä, josta oli vyö poikki.
Kuva
Vectra C -06 (Käyttis)
Kadett C Coupé -75 (Kesäauto)
OpelAtsa
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 94
Liittynyt: 15 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Kiuruvesi

Viesti Kirjoittaja OpelAtsa »

Tuo rengas homma kuulostaa tutulta. Iteltä menny kaksi kertaa hakkapeliitta 1 renkaasta vänkärin puolelta vyö poikki.
Kadett GSi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 85
Liittynyt: 05 Marras 2005, 12:26
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja Kadett GSi »

Vaihoin tänään toiset alut missä uudet Goodyearin F1 päällä tasapainotettu on . Samaa tekee vieläkin, eli jos ajan suoralla tiellä esim 80 km/ h ja irrotan ratista niin rupee vetää oikealleaika paljon. kun ajaa mutkaan ja kääntää hiljalleen oikealle niin yht äkkiä kääntyy aika paljon itestään. jotain vikaa siis hantin puolella on, mutta mitä? tarkistettu on pallonivelet ja raidetangon päät. vai pitäiskö ne suosiolla vaihtaa? voiko vika olla ratti akselissa vai mikä nyt on nimeltään?
Kohta on pihalla kadetteja enemmän ku tarpeeks. Nyt löytyy jo 5 kpl, joista kahessa tällähetkellä vikaa :lol:
whathifi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1843
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 13:15
Paikkakunta: Saarijärvi

Viesti Kirjoittaja whathifi »

Kadett GSi kirjoitti:Vaihoin tänään toiset alut missä uudet Goodyearin F1 päällä tasapainotettu on . Samaa tekee vieläkin, eli jos ajan suoralla tiellä esim 80 km/ h ja irrotan ratista niin rupee vetää oikealleaika paljon. kun ajaa mutkaan ja kääntää hiljalleen oikealle niin yht äkkiä kääntyy aika paljon itestään. jotain vikaa siis hantin puolella on, mutta mitä? tarkistettu on pallonivelet ja raidetangon päät. vai pitäiskö ne suosiolla vaihtaa? voiko vika olla ratti akselissa vai mikä nyt on nimeltään?
Kohta on pihalla kadetteja enemmän ku tarpeeks. Nyt löytyy jo 5 kpl, joista kahessa tällähetkellä vikaa :lol:
sun pitää keskittyä pitämään yksi kunnossa :)
Avatar
-WW-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3628
Liittynyt: 14 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: Pirkkala-Mánse

Viesti Kirjoittaja -WW- »

Hammastanko jojossa?
- Rusko Motorsport -
Ampera - Range Rover Sport - Audi A5 - Vectra 2.8T - Omega XEV Turbo - Monza M50
Napadynotys, säädöt ja vaikka turbotuksetkin Tampereella, kysy!

mm. Maxxecu/SPTronics/Ecumaster/Tunerstudio
Kadett GSi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 85
Liittynyt: 05 Marras 2005, 12:26
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja Kadett GSi »

Kyllä 1 on täysin kunnossa, kesällä 1 maalausprojekti ja yhteen pitää isompi kone laittaa. Ton neljännenki ku sais kuntoon vielä. Täytyy varmaan vaan vaihtaa kaikki nivelet ja käydä tarkistamassa aurauskulmat. Ihmettelee sitten lisää.
Vastaa Viestiin