Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Eli jos käykö vanha 20XE kampura toiseen vastaavanlaiseen lohkoon? Kuuleman mukaan kampura ja lohko tehdään yhdessä ja on tapauksia joissa eri kampura ei olekkaan käynyt heittämällä toiseen lohkoon.
Ian kaikenhan on 1.9/2.0 cih koneita stroukattu 2.2/2.4 litraisiksi ja en ole ikinä kuullutkaan moisesta operaatiosta, Laakerithan tietenkin täytyy vaihtaa eli ei saa kasata toisen kampuran laakereilla.
Kyl määki niin kauhiast huonoist autois kärssii sain.
vanhasta lohkosta heität vaan ne osat siihen toiseen lohkoon, toimii.. näin tein ku ois oma 20seh pitäny porata mut sain huomattavasti halvemmalla toisen lohkon jonka hoonasin ja heitin sisuskalut vanhasta siihen... toimii
Kampiakselia ja lohkoa ei tehdä yleensä yhdessä, mutta sopivilla laakereilla (eri paksuisia laakereita). Sovitetaan laakerivälys kohdilleen siis eripaksuisilla kk-laakereilla tehtaalla.
A kampiakselin kaula
B Lohko
ja taulukosta katsotaan, minkä paksuinen laakeri on sopiva.
Käytännössä "korjauksessa" pistetään vain uudet laakerit ja niiden välystarkastus välysnauhalla, niin huva tulee.
kampiakselilla ei yleensä mitään väliä mutta lohko ja runkopukit pitäis olla samasta koneesta (järjestyskin oikea),tosin nykymoottoreissa nuokaan ei taida olla enää niin tarkkaa kun taitaa valumuotit olla vähemmän aikaa käytössä.jos akseli pyörii uusilla runkolaakereilla hyvin niin eiköhän se sitten nipussakin kestä mutta jos tahmaa niin sitten täytyy linja hoonaus suorittaa kyllä(ei ihan halpaa)