Kadett e täristää maantie nopeuksilla 90-110/kmh
-
Vauhtikalloko
- 'Kadett'

- Viestit: 25
- Liittynyt: 15 Loka 2005, 19:55
- Paikkakunta: Rauma
Kadett e täristää maantie nopeuksilla 90-110/kmh
Kadett e vm86 Täristää perhanasti n.90-110 nopeudessa.Moottorijarrutuksissa täristää huomattavasti enemmän kuin kiihdytyksessä(110-90kmh).Renkaat on pari kuukautta vanhat ja painotettu kahteen kertaan,mut ei oo auttanu.Autossa on madallus jouset n-35mm ja vakio iskarit.Jarrulevyt uusittu,iskarin yläpään kumit uusittu.Etualatukivarren etummaiset puslat liikkuu n1cm kun rautatangolla vääntelee.Saakos ne olla noin väljät?
Ehkä otin ehkä en.
Tossahan ne kaikki tuli mitä olisin ehdottanu.
Ootko kattonu pallonivelet?
-Kahta en vaihda...toinen on sukka ja toinen on toinen sukka...
www.samatsukat.fi
www.samatsukat.fi
- Undertaker
- 'Diplomat'

- Viestit: 5381
- Liittynyt: 11 Elo 2002, 03:00
- Paikkakunta: Nurmijärvi
Niin onko vanne keskitetty oikein.Undertaker kirjoitti:Onhan vanteen keskus tiukka?
-Kahta en vaihda...toinen on sukka ja toinen on toinen sukka...
www.samatsukat.fi
www.samatsukat.fi
-
Vauhtikalloko
- 'Kadett'

- Viestit: 25
- Liittynyt: 15 Loka 2005, 19:55
- Paikkakunta: Rauma
Vanteen tiukkuus
Juu vanteet on oikein keskitetty(keskireikä just jämpti). Alapalloista/raidetangonpäistä en huomannu välystä ollenkaan.Alatukivarret on tiukasti kiinni.Veikkaisin itse kyl noita puslia?Kuuluuko niiden liikkua tuon 1cm.Täytyy koittaa saada aikaseksi vaihdettua noi etupään puslatJPaVR6 kirjoitti:Niin onko vanne keskitetty oikein.Undertaker kirjoitti:Onhan vanteen keskus tiukka?
Ehkä otin ehkä en.
Re: Vanteen tiukkuus
Voiskohan olla ihan auraus kulmissa vika???Vauhtikalloko kirjoitti:Juu vanteet on oikein keskitetty(keskireikä just jämpti). Alapalloista/raidetangonpäistä en huomannu välystä ollenkaan.Alatukivarret on tiukasti kiinni.Veikkaisin itse kyl noita puslia?Kuuluuko niiden liikkua tuon 1cm.Täytyy koittaa saada aikaseksi vaihdettua noi etupään puslatJPaVR6 kirjoitti:Niin onko vanne keskitetty oikein.Undertaker kirjoitti:Onhan vanteen keskus tiukka?
Eipä kai senttiä mikään sais liikkua. Varsinkaan jos ei ole tarkoitettu liikkuun. Älä ota liian pilkuntarkasti tota "mikään". 
-Kahta en vaihda...toinen on sukka ja toinen on toinen sukka...
www.samatsukat.fi
www.samatsukat.fi
Minulla ravisti 2.0 Kadetissa sisemmät vetonivelet ilkeästi joskus pari vuotta sitten. Vika löytyi kun vaihtelin suutuspäissäni toisesta opelista osia niin pitkään että vika löytyi
. Voin sanoa että vetonivelet eivät olleet tutkittujen osien ensimmäiset
. Rutinaa eikä kolinaa kuulunut, mutta ravistivat vauhdissa. Kun nivel oli irti ja sitä liikutteli käsin niin se jumiutui välillä niin, että vasaralla kopauttamalla vasta sai takaisin liikkeelle.
