Sateen riivaama kadetti

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
12N
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 59
Liittynyt: 26 Joulu 2004, 02:00
Paikkakunta: Kajaani

Sateen riivaama kadetti

Viesti Kirjoittaja 12N »

Sade tuntuu taas vaivaavan opelia. Seisoi sunnuntaista perjantaihin ja kun viikolla sekä perjantaina oli satanu ei lähteny käyntiin. Eilen illasta ku ei enää satanu käytiin sitä kahtelemassa ja kuivattiin tulpat niin sillä se saatiin pelaamaan. Tänä aamuna ei sateessa taas yritäkkään käyntiin. Samat toimenpiteet kuin aikaisemmin mutta ei vaikutusta. Vaihdettiin tulpat ja johdotkin jos niissä olisi vikaa ollut vaan kun ei. Kipinää antoi kuitenkin irtonaisella tulpalla mutta ei puolan johdosta :o. Alkaa syömään miestä kun ei löydy vikaa mistään.

Vasta tai hiljakkoin on vaihdettu:
- puola
- virranjakajan kansi
- pyörijä
- kärjet
- kondensaattori
- tulpat ja johdot

Millä ilveellä näitä kosteuden tuomia vittumaisia vikoja sais estettyä?
mopsi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 105
Liittynyt: 07 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja mopsi »

ja auto ja kone oli...? helppo päätellä noista tiedoista
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16113
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

Vettä kaasarissa?
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
12N
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 59
Liittynyt: 26 Joulu 2004, 02:00
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja 12N »

Niin joo se kone :oops: 12N -81 Kadett
Avatar
wortex
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 110
Liittynyt: 04 Syys 2006, 22:34
Paikkakunta: Tammela

Viesti Kirjoittaja wortex »

Vaikka virranjakajan kansi hiljattain vaihdettu suosittelisin sen tarkastusta ettei oo mitää pientä halkeemaa kuten alle kirjoittaneella oli... :o
Kallis harrastus....
leinoan
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 230
Liittynyt: 14 Joulu 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja leinoan »

Tyyppivika-ei mahda mitään....jos virranjakajan kansi ehjä niin ei auta muu kun sadekeleillä sitä kuivailla....siis sisältä päin.
Avatar
DEAD
OCF Member
OCF Member
Viestit: 4237
Liittynyt: 26 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Kuuslahti

Viesti Kirjoittaja DEAD »

kaverilla temppuili aikoinaan kadetti samalla tapaa. aina kun satoi piti kuivailla joka paikka ennenkuin lähti käyntiin. Vaihdettiin sitten uusi akku kun tuli laitettu vahvistin ja uusi mankka paikoilleen ja käynnistys ongelmat katosivat reiluksi vuodeksi. Liekkö ollut entinen akku niin sippi että ei antanut enää virtaa tarpeeksi vai oliko sitten huonot liitokset akunkengissä tiedä tätä mutta ainakin ongelmat katosi vähäksi aikaa.
Avatar
tursas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4716
Liittynyt: 22 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

....

Viesti Kirjoittaja tursas »

...eihän tässä sitä mahollisuutta oo, että ne sateella kastus ne maapiuhat, akusta runkoon ja rungosta koneeseen, tai että ne kaapelit ja/tai liitokset olis muuten vaan haperot ja ruosteessa....aina tuijotetaan sitä plussapuolta niistä virta- ja sytytyspuolen piuhoista....tää vikamahollisuus ratkee nopeesti vetämällä yks kaapeli suoraan akun miinuskengästä siihen venttiilikanteen tai sinnepäin koneen runkoon...sen jälkeen ainakin mulla käynnistyminen ja käynti muuttu tossa toisessa Asconassa paljon reippaamaks....ei tartte ku vähän avainta näyttää.... :whack:
Vastaa Viestiin