eka kerta:)

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
spectra 2.2
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 13 Joulu 2006, 23:02
Paikkakunta: helsinki

eka kerta:)

Viesti Kirjoittaja spectra 2.2 »

mitenkäs teidän ekakerta meni nimittäin lasien tummentamisessa, itse kokeilin tänää sitä ja tulos ei ollut ihan sitä mitä olisi halunnut:) oletteko tokalla kertaa vienyt amaattilaiselle vai yrittänyt uudestaan?
Avatar
-JMV-
'Senator'
'Senator'
Viestit: 564
Liittynyt: 18 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: eka kerta:)

Viesti Kirjoittaja -JMV- »

spectra 2.2 kirjoitti:mitenkäs teidän ekakerta meni nimittäin lasien tummentamisessa, itse kokeilin tänää sitä ja tulos ei ollut ihan sitä mitä olisi halunnut:) oletteko tokalla kertaa vienyt amaattilaiselle vai yrittänyt uudestaan?
Kyllä se on niin, että jos ei ole käsitystä mitenkä tehdään kunnolla homma, niin kannattaa viedä suosiolla ammattilaiselle...

ps.Voisit panostaa otsikkoon hiukan :roll:
Opel Omega B2 2,5 V6
Ex:Opel Omega Stw MV6
Avatar
Ile84
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1563
Liittynyt: 19 Joulu 2005, 20:14
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Ile84 »

kolmaskerta alko mulla olemaan vasta vähän sinnepäin :lol: Saattaa osakseen johtua myös noista minimanin kalvoista :oops: Ei ne pari kuprua tossa Hiacen laseissa haittaa kun se on työkalu, mutta Omegan vien ammattilaiselle jos joskus siihen kalvot tulee.
"Sculptural Artistry and German Precision"
Opel Vectra C2 1,8 (Z18XER) 2006
Mercedes-Benz E 220D 1996
Mercedes-Benz E 350CDI 4-Matic 2010

+Suzuki GSX750F 1999
Ticsa
'Senator'
'Senator'
Viestit: 408
Liittynyt: 21 Elo 2006, 14:02
Paikkakunta: Savon metsikkö

Viesti Kirjoittaja Ticsa »

Aikanaan kun lasit tummensin honduraksesta niin ensimmäinen lasi meni uusiks. Takalasi teettikin sitten hieman työtä, mutta ihan siistiä jälkeä.
Nykyään en kyllä suosi noita kalvoja, mutta jos semmoset joskus tulee niin itehän ne on väkerrettävä paikalleen.
Avatar
Spikey
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1392
Liittynyt: 28 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Tku/Yk/Lieto

Viesti Kirjoittaja Spikey »

Otsikkohan osui kun se---> sinne.

Puhun itsekin aina ekasta kerrasta sillen...(kun kalvotin takalasini, ju nou) :lol:
Silloinkin hiki virtasi ja naiset huusivat...ehkä eri syistä mutta mitäs sitten?

Paina menemään vaan! eka kerta on aina vähän haku ammuntaa :lollis:
Kuva
Avatar
smppa
OCF Member
OCF Member
Viestit: 2432
Liittynyt: 04 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja smppa »

Tekemällä sen oppii, ja kaikkienhan on joskus aloitettava alusta. :peukku:
Ascona C x2: GL 20NE ja LS "Sprint" C20XE
Astra H Wagon Ultimate Z16XER
Vectran italianserkku
Astra K Sports tourer B14XFT
Avatar
temevee
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 2371
Liittynyt: 26 Kesä 2006, 13:17
Paikkakunta: Kontiolahti

Viesti Kirjoittaja temevee »

Oli se aikoinaan semmoista tuhertamista noitten halpahallikalvojen kanssa, että lupasin ja vannoin vieväni auton ammattilaisen käsiin kalvotettavaksi. Pitemmän aikaa olikin autot ilman kalvoja (köyhällä ei oo varaa), mut pitihän se vime kesänä laitattaa sitten ihan kerralla kunnolliset. Hyvä tuli, kun en ite tehny :wink:
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Eikös siinä hommassa puhtaus tärkeintä, siis eimitään rasvaa, pölyä tai muuta paskaa kalvotettavalla pinnalla. Lisäks runsaan veden käyttö, muistaakseni suositellan. Sitten kumilastalla vedellä sitä kalvoa pintaan. Joskus oli talleessa ihan kuvitetut ohjeet miten saada aikaiseksi kunnon kalvotus, ei vaan löydä millään sitä lehteä että sais skannattua sen jutun..... :(
Avatar
rekordE
'Senator'
'Senator'
Viestit: 974
Liittynyt: 09 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja rekordE »

Eka kerta aina jännittää, sitä kaipaa vierelleen ystävää...
Inkku A tiisseli
Avatar
Keino
'Senator'
'Senator'
Viestit: 614
Liittynyt: 26 Tammi 2006, 16:44
Paikkakunta: Lahti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Keino »

Ekalla kerralla laseja tummennettaessa mutsin vanhaan Carinaan meni ihan hyvin kunnes ekaa kertaa veivasin lasit alas. Lasin yläreunassa komeili tämän jälkeen epämääräinen möykky laskostettua kalvomuovia. Tokalla kerralla en edes yrittänyt vaan vein ihan liikkeeseen tummennettavaksi ja tämä siis nykyiseen vectraani.
Kuva
Avatar
ooskari
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2209
Liittynyt: 29 Maalis 2005, 16:05
Paikkakunta: Himanka

Viesti Kirjoittaja ooskari »

Ihan hyvin se eka kerta meni mutta sitten kun lasi oli kupera niin meni perseelleen kun oli paskaa kalvoa. Mistäs muuten saa ostettua kunnon kalvoa?
liteFun
'Senator'
'Senator'
Viestit: 568
Liittynyt: 29 Touko 2005, 12:52

Viesti Kirjoittaja liteFun »

Minkälaista kynsilakkaa suosittelette kalvon pysyvyyden varmistamiseks?
Käykö halvin kirkas mitä kaupasta sattuu löytymään vai pitääkö olla jotain hyvää merkkiä?

Ajattelin että jos lasin alaosasta kulmista parilla tipalla ja ehkä keskeltä, yläosasta lasin yläreuna kulmista kans?
Avatar
-JP-
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 275
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 20:14
Paikkakunta: Jääli

Viesti Kirjoittaja -JP- »

Ei siihen mitään lakkaa tarvi. Alaosasta laittaa vaan reilusti sinne tiivisteen alle sen kalvon ni ei lähde repsottaan. Ja yläreunasta jättää kalvon pari milliä alemmas kun lasin yläreuna niin pysyy varmasti.
-WWW.PESUKINNAS.COM-

Octavia Elegance 2006
Polo Steilheck 1994
p3rtti
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 49
Liittynyt: 08 Helmi 2007, 08:01
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja p3rtti »

Itse tummensin bravaan viime kesänä ekaa kertaa ikkunat ja sivulasit meni helposti, kun ekan kerran oli tyrinyt (en jaksanut irrottaa tiivisteitä ikkunan reunalta.) Tokalla kerralla tulikin ihan siistiä jälkeä, joskin jotain pientä hiuksen tapaista jäi väliin, eli kannattaa tosiaan pitää siitä puhtaudesta huolta ja mielellään sisätiloissa hoitaa homma. Takalasi oli bravassa niin kaareva, että en tokallakaan kerralla saanut sitä kunnolla, vaikka oli ihan kunnon kalvoa käytössä. Tuppasi väkisin jäädä jostain reunasta kuprulle ja jos liikaa kuumensi, niin kutistui reunasta liikaa, eikä enää suostunut tarttumaan kiinni.

Nyt pitäisi jossain välissä tummentaa viikko sitten saamani astran lasit, jos vaan kaverin kautta tuota kalvoa sais edelleen ilmaseks. Harjoittelemalla se taito kuitenkin karttuu, mutta jos takalasi on tosi kaareva, niin ammattilaisella se melkein kannattaa teettää, ellei satu olemaan jonkin sortin luonnonlahjakkuus.
Vastaa Viestiin