X20XEV venttiilikopan tiivistys, millä vuoto lakkaamaan?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
jeppe jääkarhu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3855
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Etelä

X20XEV venttiilikopan tiivistys, millä vuoto lakkaamaan?

Viesti Kirjoittaja jeppe jääkarhu »

Ongelmana on siis Calibran X20XEV koneen venttiilikopan tiivistys. Viime kesänä kun tuli vaihdettua tuo maalattu venakoppa paikalleen, niin uusin tietenkin sen tiivisteen, 10 O-rengasta ja jopa venakopan pultitkin. Laitoin lisäksi hiukan tiivisteliimaa pahimpiin katsomiini mutkiin. Momenttiavainta ei ollut mutta pultteja en tosiaankaan vääntänyt kovin tiukalle (ohjearvohan oli se 8Nm) eikä ne ole siitä tähän päivään mennessä löystynyt.
Kyllähän se kesti n. puoli vuotta kunnes falskaaminen alkoi nyt talvella. Ja vuotaa ainakin siitä (edestä katsottuna) oikeasta alakulmasta ja tietenkin osittain pakosarjan päälle --> ajoittain kivat käryt sisälle.

Uusi tiiviste O-renkaineen odottaa jo kaapissa mutta millä tuon saisi tällä kertaa pitämään oikeasti? Onko jollakin jotain hyviä vinkkejä tai käytännössä hyviksi koettuja "kikkoja", esim. jotain tiettyä tiivisteliimaa tiivisteen kaveriksi tms.?

Mielessä oli käynyt myös tiivisteen kaveriksi tuota Loctiten Blacktite -tavaraa mutta milläs sitten taas avaat koppaa jos / kun tarve tulee?
Kuva
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re: X20XEV venttiilikopan tiivistys, millä vuoto lakkaamaan?

Viesti Kirjoittaja TJT »

jeppe jääkarhu kirjoitti: Mielessä oli käynyt myös tiivisteen kaveriksi tuota Loctiten Blacktite -tavaraa mutta milläs sitten taas avaat koppaa jos / kun tarve tulee?
Kyllä se ehjänä vielä irtoaa kun jostain reunasta saa vähän kammettua alkuun.
ekto
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3028
Liittynyt: 03 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ekto »

Ei mömmöjä väliin ja todellakin kevyt kiristys. Laitat sen aluksi tosi kevyesti, ja jos alkaa vuotamaan, niin kiristät lisää. Tiiviste tuhoutuu jos sitä kiristää liikaa.

Itekki ensimmäisellä kerralla kun tein, laitoin mömmöjä väliin ja kohtuudella kiinni. Kun alkoi vuotamaan, niin otin irti ja laitoin lisää mömmöjä. Kolmannella kerralla putsasin kaikki mömmöt pois, hain uudet tiivisteet ja kiristin todellä nätisti. Nyt ei vuoda.

Voithan laittaa jotain ruuvilukitetta, jos pelottaa, että ne ruuvit ei pysy kiinni, mutta tiivistepinnalle en ehkä laittaisi mitään...
ile:_
'Senator'
'Senator'
Viestit: 442
Liittynyt: 21 Huhti 2005, 21:07
Paikkakunta: Ylivieska
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ile:_ »

Omaan vaihdettu joskus 4-5 vuotta sitte eikä vuoda vieläkään. Ja ei oo mitään muuta ku tiiviste, eli ei mömmöjä...
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

Ettei vaan sulla olis talvella huohtin jäätynyt? Jos, niin venakopantiivisteen välistä päästää paineet pihalle hyvin usein... :roll:
__________________________
jeppe jääkarhu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3855
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Etelä

Viesti Kirjoittaja jeppe jääkarhu »

TJT kirjoitti:Kyllä se ehjänä vielä irtoaa kun jostain reunasta saa vähän kammettua alkuun.
Niin ettei Blacktite jätä esim. mitään jälkiä mm. kannen pintoihin? Kys. tökötti ei sitten kyllä varmaankaan lähde kopasta ja tiivisteestä enää irti eli periaatteessa koppa on sikäli "entinen"?
Janne M kirjoitti:Ettei vaan sulla olis talvella huohtin jäätynyt? Jos, niin venakopantiivisteen välistä päästää paineet pihalle hyvin usein... :roll:
Aika epätodennäköistä, että olisi huohotus jäätänyt, koska kertaakaan ei talven aikana tarvinnut kylmäkäynnistää. Aina oli käynnistetty joko tolppa+sisätilalämppäri -yhdistelmän varasta tai sitten täysin lämpimästä tallista (jossa se tietenkin pääsi sulamaan ja kuivamaan). Ja tapana on ollu muutenkin ajella auto kunnolla lämpimäksi talvikeleillä, joten lyhyet ajot ja niiden aiheuttamat kondensiovesien haihtumisen estymisetkään ei ole oikein voinu rasittaa sitä.
Mutta eihän sitä koskaan näistä tiedä. Ja sitäpaitsi jos tosiaan on huohotus jäätänyt, niin sitten on ollut tuuria, että on päästänyt paineet tuosta kohdin ulos eikä muualta ;)

Tuo vuoto vaikuttais tulevan juurikin niistä kohdin joihin sitä tiivisteliimaakin varmuudeksi sivelin.

Pitäisikö vielä kertaalleen kokeilla uudella tiivisteellä ja O-renkailla ilman mitään tiivisteliimamömmöjä? Jos tuo ei sitten tepsi niin sitten tiiviste Blacktiten avulla kiinni...
Kuva
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

Kyllä niihin teräviin "nokka-akselien kulmiin" kannattaa (ja muistaakseni kuuluukin) liimaa laittaa.
__________________________
jeppe jääkarhu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3855
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Etelä

Viesti Kirjoittaja jeppe jääkarhu »

^Vanhankin tiivisteen mukana oli laitettu ainakin yllä mainittuihin kohtiin tiivisteliimaa.

Vinkkejä hyvistä liimoista tuohon tarkoitukseen?
Kuva
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

Joskus tuli tehtyä niin että hinkkasin sen kannen sisäpinnan ja tiivisteuran kuumalla vedellä ja pyykkipulverilla, kunnon huuhtelua ja kuivaus. Tiivistepinnan siinä kannessa pyyhin sit spriillä viimeisen päälle. tosiaan se kevyt kiristys ja aineet pysyi moottorissa ongelmitta, kerran kun pääsi vuotaan niin sit tulikin läpi vaik kiristi lisää. Myöhemmässä vaiheessa olen laittanu sillä punaisella Loctite tiivistemassalla, sekin pitäny ihan mukavasti tavaran moottorin sisällä.
jeppe jääkarhu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3855
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Etelä

Viesti Kirjoittaja jeppe jääkarhu »

Noni, nyt on uusi tiiviste paikallaan ilman mitään ylimääräisiä mömmöjä. Tiivistepintojen puhdistus Sinolilla, uusi tiiviste ja O-renkaat paikalleen ja todella kevyt kiristys.

Katsotaan palataanko vielä asiaan myöhemmin :P
Kuva
Avatar
koukkula
'Senator'
'Senator'
Viestit: 698
Liittynyt: 19 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: ranua

Viesti Kirjoittaja koukkula »

noniin, mulla olis kans sama operaatio tulossa c25xe moottoriin. uuden tiivistesarjan tilasin tänään O-renkaineen. ensviikola ehkä maanantaina saan vasta ne tiivisteet käteen joten ilmottele tosiaan että pitääkö ilman mitään mömmöjä vai pittääkö tiettyihin paikkoihin jotaki laittaa. luulis että samat säännöt pätee näihinki motteihin.

oli tosiaan mukava ylläri ku nykäsin tulpanjohdot irti niin koko tulppia ei näkyny yhtään, putsasin äsken kaikki öljyt pois sieltä ja taidan jättää ajelut vähiin siksi aikaa että saa vuodon paikattua :-?
tämmöstä tänään
jeppe jääkarhu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3855
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Etelä

Viesti Kirjoittaja jeppe jääkarhu »

Toistaiseksi on jo 533km ajan pitänyt tavarat sisällä.
Kuva
Avatar
koukkula
'Senator'
'Senator'
Viestit: 698
Liittynyt: 19 Touko 2004, 03:00
Paikkakunta: ranua

Viesti Kirjoittaja koukkula »

noniin. laitoin uuden opelilta ostetun tiivisteen ja o-renkaat paikoilleen.
ilman mitään mössöjä ja kevyesti vain kiristin. parisataa kilsaa on jo mennyt vuotamatta, ilmottelen sitte jos/kun se alkaa vuotamaan jälleen :)
tämmöstä tänään
Juhash
'Senator'
'Senator'
Viestit: 406
Liittynyt: 24 Touko 2005, 22:07
Paikkakunta: Klaukkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Juhash »

jeppe jääkarhu kirjoitti:^Vanhankin tiivisteen mukana oli laitettu ainakin yllä mainittuihin kohtiin tiivisteliimaa.

Vinkkejä hyvistä liimoista tuohon tarkoitukseen?
Sait jo homman hoidettua, mutta kerrottakoon vaikka muille, että sininen silikoni (merkkiä en muista) on ihan parasta jos pitää jotain mömmöä käyttää. Ite oon kokeillu monia aineita ja sininen on ehdottomasti parasta! Sain tästä mömmöstä vinkin eräältä vanhalta rallikuskilta. Löytyy mm. Motonetistä sellainen sininen tuubi.

Käytin ite ohjeen mukaisiin kohtiin samaisessa venakopassa ja hyvin on pitänyt. Liikkeessä viimeksi ilman mömmöä laitettu tiiviste ei pitänyt...
If it ain't broken, don't fix it - tune it!
Exä: http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... p?t=114265
Vastaa Viestiin