Nyt vaikuttaa siltä että se ei muualta vuoda mutta sieltä oven etureunan seudulta vesi tulee sisään.
Mitenkähän nuo oven säädöt voiko ne olla pielessä. Lasi on silleen jännityksessä että kun oven laittaa kiinni se joustaa jonkun verran. Sehän on varmaan ihan normaalia mutta voiko lasin liiallinen sisäänpäin "jänkäys" aiheuttaa sinne etureunaan huonoa tiivisteen puristuvuutta ja sitä kautta vuotoa?
Liekkö sitten nuo ovet kovinkin tarkat noista säädöistä?
Lämpenis nuo kelit niin viittis tutkia TAAS noita ovia.
Missä kunnossa ne tiivisteet ylipäätänsä on? Voihan siinä yksikertaisesti olla niinkin käynyt että tiiviste on jo vanhentunut eikä enää pidä entiseen tapaan..
kyllä ne ihan pehmeet on ne tiivisteet et ei oo kovettunu mitenkään. Käsittelin vielä sieltä peilin seudulta jarrunesteellä sen tiivisteen.
Kunhan kelit paranee niin tutkin kunnolla paikat.
onko tuulilasin edustalla olevassa muovissa/muovin alla kauheasti lehtiä ja havuja yms roskaa että vesi ei pääse sieltä poistumaan oikeata kautta vaan tulee sinne minne pääsee eli sisälle..
Pistoolisankari kirjoitti:onko tuulilasin edustalla olevassa muovissa/muovin alla kauheasti lehtiä ja havuja yms roskaa että vesi ei pääse sieltä poistumaan oikeata kautta vaan tulee sinne minne pääsee eli sisälle..
Joo tuo tulee vastaan aina joka keskustelusssa joka koskee vuotoja, eli olen kyllä ihan ekana katsonu kaukalon puhtauden ja sen ilmanottokaukalon muovireunuksen veden pitävyyden.
Kyllä se nyt siihen oveen paikallistuu se vuoto aika suurella todennäköisyydellä.
Joo nyt se selvisi mikä siellä vuotaa. Vesi tuli ovipahvin välistä kun se suojamuovi siellä oven sisällä oli ihan riekale +sitä tuli myös ikkunan kammen reijästä.
Korjaus: uusi muovi oven sisään ja kammen karalle siihen pyöreä ja tiukka reikä. Lisäksi laitoin muoviteipin palan sen aukon päälle mikä näkyy kun ottaa ulkopuolelta ikkunan alalistan irti.(sellainen peltipokkaus mikä suorastaan kaappaa vedet sinne väliin).
Nyt jos vielä jostakin vettä tulee sisään niin :tutus on valmis.