No jopasMakeTku kirjoitti: Katsastaja totesi että jarrut toimii niinkuin pitääkin, mutta yhtään vikavaloa EI saa palaa mittaristossa...
katsastus ja moottorinvikavalo
Juu, tuon varoitusvalon palaminen on lähinnä kuskin huolimattomuutta eikä autossa vikaa.... eli itse lähtisin siitä että sulta ehdottomasti kortti pois, mutta autolle leima paperiin...TJT kirjoitti:No jopasMakeTku kirjoitti: Katsastaja totesi että jarrut toimii niinkuin pitääkin, mutta yhtään vikavaloa EI saa palaa mittaristossa...Tarttee varmaan ennen katsastusta muistaa täyttää pissapoika,ettei valo loimota
Nonii, vähän tarkennusta siihen asiaan - 2001 v. ja tuoremmat (siis ensikäyttöönottopvm. mukaan) määräaikaistarkastuksessa (katsastuksessa) suoritetaan pakollinen OBD mittaus. Silloin moott. elektroniikan tarkistus/ vikavalon palaminen tarkoittaa, että tietokoneen muistiin on tallentunut vikakoodi tai sillä hetkellä elektroniikkajärj.-ssä on häiriö/ vika, mikä vaikuttaa moottorin käyntiin eli mahdollisesti suoranaisesti päästöihin. Niissä autoissa vikavalon palaminen aiheutta lähes aina hylkäyksen.glo kirjoitti:Kyllähän se jo vähäpäästöisessä autossa pitää toimia oikein. Sillä jos se palaa, kone ei pelaa niinkuin pitää, eli päästöarvot voi olla pielessä, ja en puhu nyt niistä, mitkä siellä konttorilla mitataan, vaan niillä, mitkä VTT tai vastaava on joskus aikanaan ko. mallille hyväksynyt. -91 frisco raketti ei mennyt leimasta läpi vikavalon takia
FIAT, Alfa-Romeo ym. keski- ja etelä-euroopalaisten autovalmistajien ohjeiden mukaan(ohittaa AKE-n määräykset, Suomen lait ja asetukset) ei muutamissa tapauksissa saa hylkää tarkastuksessa autoja jos niiten OBD järjestelmästä löytyy vikakoodit. Niiten OBD järjestelmät ei vaan ole vielä täysin yhteensopivia eurovaatimusten kanssa!!!
Vanhemmat kuin 2001 käyttöönotetut autot, mitataan tarkastuksessa ain. päästöarvot. Niissä autoissa lain ja asetuksien mukaan EI OLE MITÄÄN PERUSTEITA hylkää ajoneuvoa moottorin/ vikavalon palamisen takia. Varsinkin, jos päästöarvot on kunnossa. Täysin eri asia on, jos ei syty tai palaa/vilkkuu pakollisen varusteen - eli airbag-in tai ABS jarrujen merkkivalo.
ELI, jos katsastusmies on hylkäämässä alle 2001 käyttöönotettua ajoneuvoa moottorin/ elektroniikan vikavalon palamisen takia, niin eiku katsomaan sitä suoraan silmiin ja vaatimaan lakikirjasta tai katsastusohjeesta perustetta päätökselle!!!
Juu. Tämä sama aisa on kuultu myös katsastusinsinöörin suusta. Vikavalo ei todellakaan ole hylkäysperuste.mad_man kirjoitti:ELI, jos katsastusmies on hylkäämässä alle 2001 käyttöönotettua ajoneuvoa moottorin/ elektroniikan vikavalon palamisen takia, niin eiku katsomaan sitä suoraan silmiin ja vaatimaan lakikirjasta tai katsastusohjeesta perustetta päätökselle!!!


