Ruostuu, g astrani mun

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Avatar
pelzi-88
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 07 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: Jyväskylä, Luhanka

Ruostuu, g astrani mun

Viesti Kirjoittaja pelzi-88 »

Elikkäs, kukkii (tai tuli jo oikeen kunnolla läpi) takakaaret. Onko muilla samaa ongelmaa ollu? vm -98, siisti sininen ja kaaret puhjennu kukkaan :(

Mitä noille kannattais tehä ettei tarviis heti työstää uudestaan? Ja mistä sais tota paikkamaalia, vaikka spraypullon? Muistelisin et jostain sai..
MV6 power
Avatar
Layer
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 23
Liittynyt: 15 Loka 2006, 09:48

Viesti Kirjoittaja Layer »

Hieman ohi aiheen, mutta vanhassa autolehdessä G-astran mainos = "UUSI ASTRA, SE RUOSTUU KUIN KALA"
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9609
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Kalatkin ilmeisesti ruostuvat. :lol:

Eivaan, eikös Astran pitäisi olla täyssinkitty, eli ei ruostu?
Paitsi jos ei ole joskus kolaroitu..

Spraymaaliahan löytää värinumeron perusteella jokaisesta autovaraosaliikkeestä.
Avatar
Kaitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4005
Liittynyt: 14 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Kaitzu »

Ei se sinkkikään autuaaksi tee..

Ja eihän tuo paha jos kohta 10v vuotta vanhassa autossa jotain on mutta arvaappas vituttaisko jos se oliski max. 2vuotta vanha :wink:
[*] www.alustasarja.fi [*]
[*] www.fabix.fi [*][/b]
keltanokka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3973
Liittynyt: 12 Touko 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja keltanokka »

En tiiä muistanko väärin, mut ihan kun olis eräs peltiseppä joskus sanonu että G-mallin astroissakin on sinkityksessä eroa. Eli toi -98 on alkusarjan malleja, et olis ollu niin että uudemmissa olis paksumpi sinkkikerros.
Ja kyl se voi sisältäpäin, kosteus ruostuttaa vuosien mittaan. Eihän se muuta vaadi kuin alun niin sitten ruokkii itse itseään se ruoste kiihtyvissä määrin..
Avatar
ZuGu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3260
Liittynyt: 19 Heinä 2005, 10:11

Viesti Kirjoittaja ZuGu »

Kaitzu kirjoitti:Ei se sinkkikään autuaaksi tee..

Ja eihän tuo paha jos kohta 10v vuotta vanhassa autossa jotain on mutta arvaappas vituttaisko jos se oliski max. 2vuotta vanha :wink:
Heh tän viikon töissä poistanu suht uusista (ikää 1-4v) foordeista ruosteita ku ei ne osaa saumata.. Mukavaa repiä kaikki saumaukset auki et voi ensin hioa ruosteen ja ruostesuojata kappaleet.. Niin ja purku ja kasaus maalausta varten. :roll:
Vectra B2 2.0DTI -00
ex-Vectra B2 Z22SE Elegance Voyage -01 Irmscher-line http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... p?t=143788
ex-Ascona B -78 "busbil" http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... p?t=157614
Beeascona
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2132
Liittynyt: 12 Maalis 2006, 20:44

Viesti Kirjoittaja Beeascona »

Jos ajatuksena on spreillä maalata niin ehkä kannattaa unohtaa koko juttu ja antaa kukkia.
Paras ehkä vaihtaa pelti,toiseksi paras pellille ja tina+maalit,kolmennaksi paras pellille happo->epoksi->filleri->pintaväri,ja jos hiot pellille ja vedät sen sprein niin ehkä se tämän kesän menee... :no:
Avatar
Omenalimu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1865
Liittynyt: 11 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Rajamäki

Viesti Kirjoittaja Omenalimu »

Tällä myös astran kaaria paikkailtu jo pidemmän aikaa sinkkimaalilla.
Irmscher DTM Edition Coupe -03
MD
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 62
Liittynyt: 14 Maalis 2006, 08:41
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja MD »

Omassa -01 mallisessa Astrassa ei kyllä ruosteeksi sanottavaa ole näkyvillä yhtään vaikka suolateillä on kilometrejä kertynyt kohta 240 000. Takakaarien sisäkulmista oli vuosi sitten hieman normaalin kulumisen myötä maali lähtenyt pois. Hioin sen kevyesti, laitoin päälle ruosteenestomaalin ja sen päälle paikkamaalia ja lakkaa. Eipä olisi kananttanut tuota tehdä kun maali lohkeilee nyt kaikki siitä kohtaa pois ruskean värisenä. Kumma kyllä - alla oleva pelti on aivan kirkas ja sileä. Se ei siis ole ruostunut, mutta tuossa välissä lilluu pintaruostetta. Olisiko parempi jättää auki, laittaa pelkkä paikkamaali vai sinkkimaali? Mutta siis itse kysymykseen - vaikuttaa olevan hyvin sinkitty/ruostesuojattu ainakin tämän kyseisen yksilön kori. Useimmat muunmerkiset samanikäiset automallit (esim. VW, Audi ja BMW) ovat olleet paljon ruosteisempia.
A_80
'Senator'
'Senator'
Viestit: 311
Liittynyt: 16 Loka 2006, 09:51

Viesti Kirjoittaja A_80 »

MD kirjoitti:Omassa -01 mallisessa Astrassa ei kyllä ruosteeksi sanottavaa ole näkyvillä yhtään...
Oletko kurkannut myös polttoainetankin korkin suojakumin alle...? Sieltä voi löytyä yllätys... ;) (Nm. "Kokemusta on...")
Avatar
pelzi-88
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 07 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: Jyväskylä, Luhanka

Viesti Kirjoittaja pelzi-88 »

Kynäruisko ois kova peli tohon maalaushommaan, ku ei ehkä jaksa tota varsinaista ruiskua ottaa käyttöön. Sprei olis niin helppo, mut jos sil ei mitn tee niin.. Kokemuksia? Ihan ajattelin vaan hioa ja jtn lasikuitukittiä tai jtn muuta laittaa ja sit vähän väriä ja lakkaa perään.?

Ei pitäis olla noin uudessa autossa vielä ruostetta :( Tosin yli 300 000 lasissa jo :o
MV6 power
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9609
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

pelzi-88 kirjoitti:Kynäruisko ois kova peli tohon maalaushommaan, ku ei ehkä jaksa tota varsinaista ruiskua ottaa käyttöön. Sprei olis niin helppo, mut jos sil ei mitn tee niin.. Kokemuksia? Ihan ajattelin vaan hioa ja jtn lasikuitukittiä tai jtn muuta laittaa ja sit vähän väriä ja lakkaa perään.?

Ei pitäis olla noin uudessa autossa vielä ruostetta :( Tosin yli 300 000 lasissa jo :o
Jos et ole ihan ns. "aloittelija" spraypurkin ja pakkelin käytössä, niin kyllä silläkin saa ihan siedettävän lopputuloksen.

Itselläni oli samankaltainen tilanne aikoinaan kun Vectran ostin. Konepellin etureuna oli ruostunut rumasti koko leveydeltä, eikä raaskinut koko peltiä maalauttaa.
Ruosteet huolellisesti pois, pakkelit ja pohjamaalit perään, ja maalaus.
Parin viikon päästä maalauksesta kannattaa hioa maalatun alueen karheat reunat 1200 vesihiomapaperilla, ja hiomavahalla maalauksen siistimiseksi. Perään vielä oikea vaha, ja a'vot. Eipä paljoa maalauksesta huomaa, jos ei oikein ala tuijottamaan. Kaikenlisäksi mennyt jo 2 vuotta ja 50tkm, eikä ole vielä puskenut ruoste esiin.
Avatar
pelzi-88
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 210
Liittynyt: 07 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: Jyväskylä, Luhanka

Viesti Kirjoittaja pelzi-88 »

jeps ohan tota jo yks auto tullu maalailtuakin ( ei spray-purkeilla :D )

Eiköhän siitä saa ihan siistin ku pääsee hakee vaan tarvikkeita.

Toi hiomavaha ol hyvä juttu, se ei käyny mieles. Se voi tosiaan tasottaa maalin saumakohtia ja värisävyä itsessään..
MV6 power
Beeascona
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2132
Liittynyt: 12 Maalis 2006, 20:44

Viesti Kirjoittaja Beeascona »

Oikea 2K maali ja häivytys ohenne on vielä parempi ja helpompi kuin alkaa kiillottelemaan niitä sumuja pois.
liteFun
'Senator'
'Senator'
Viestit: 568
Liittynyt: 29 Touko 2005, 12:52

Viesti Kirjoittaja liteFun »

Beeascona kirjoitti:Jos ajatuksena on spreillä maalata niin ehkä kannattaa unohtaa koko juttu ja antaa kukkia.
Paras ehkä vaihtaa pelti,toiseksi paras pellille ja tina+maalit,kolmennaksi paras pellille happo->epoksi->filleri->pintaväri,ja jos hiot pellille ja vedät sen sprein niin ehkä se tämän kesän menee... :no:
Jos hioo ruosteen kokonaan pois, ja syöpymille sitruunahappoa ja mieluummin fosforihappoa jolla saa suojaavan fosfaattipinnan ja myös paremman tartuntapinnan maalille, maalaa ruosteenestopohjamaalilla ja pintamaalilla ja lopuksi päälle lakka niin pitäis hyvin kestää pitempäänkin.
Ite ainaki näin joudun tekemään yhdelle konepellille, ja hiominen on todella hidasta hiomakoneella. Nopeammilla vehkeillä on vaara että pelti lämpenee ja alkaa muotoutumaan uusiks.
Vastaa Viestiin