On 2003-04-09 14:34, mä wrote:
No..kaveri on ajellut työkseen muutamaa Mondeota,Vectraa ja Golfia..ns. pysäytysautoja ja ne ovat kaikki olleet "piristettyjä"..tai voihan olla että kaveri puhuu paskaa,mutta aika vilpittömän tuntuisesti hän ainakin uskoo ajaneensa lastutettuja autoja virantoimituksessa..
Siis Poliisit ajelevat laittomilla autoilla, tai jos lastuilla on TUV hyväksyntä.
Ehkä poliisit ovat niin tyhmiä, että he uskovat vapaasti hengittävissä autoissa lastuihin, no ei kai muuten poliisiksi pääsikään.
j.h
-80 luvun lopulla SUPOn miehet käyttivät 3 kuukauden leasingiä Scan-Autolta. Tuli korjaamolla tyypättyä Ascona 3-ov 1.8i GT valkoinen automaatti (toi GT taitaa olla muistaakseni), peräkontista löytyi muutamat varakilvet, veikkaan ettei niitä ollut poistettu mistään tiellä olevasta autosta, vaan olivat ns. peitetoimintaan.
Etujarrulevy ravisti reilusti, joten kaupallisesti soitin komissaariolle ja kerroin että ne pitäisi vaihtaa liikenneturvallisuuden vuoksi. No komissaario oli helppo ylipuhua moiseen.
Toivottavasti en tässä hankaloita tässä poliisin toimintaa, no eiköhän toi 3 kuukautta ole jo ohi ja reilusti.