Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Itse kysyin asiaa konttorilta, ja siellä sanoivat että ei tarvi mitään lupia eikä muutoskatsastusta. Mutta kuten tiedämme nämä katsastuskäytännöt, niin luultavasti toikin asia tulkitaan konttorikohtaisesti.
Vaihdoin ruiskun 1.6 OHC myllyyn. Tehon kasvusta ei ole tietoa. Ascoa ei oo tehty sillä myllyllä, mutta Kadettia ja Vectraa kyllä. En oo vain saanu ongittua teholukemia mistään.. Oma kaasutinkone on joskus ollu 90 heppanen versio.
Vaihdoin ruiskun 1.6 OHC myllyyn. Tehon kasvusta ei ole tietoa. Ascoa ei oo tehty sillä myllyllä, mutta Kadettia ja Vectraa kyllä
Tota 90hp 1,6 ohc (1,6SH) konetta ei ole koskaan tehty ruiskulla. Kadetissa ja Vectrassa on ollu 1,6 sv (82hp) koneita kaasarilla ja Irmscherin jälkiasennusruiskulla. Lisäksi Kadetissa ja Vectrassa on ollu 1,6nz saastekoneita (75hp) ykspisteruiskulla. Kuinka rupes muuten pelittään toi sun kombinaatio?